Byli jsme v Budějovicích

Koncem června jsme se opět zúčastnili festivalu v Českých Budějovicích, který sice není největší, ale kvalitou patří k nejlepším turnajům u nás. Uzavřený velmistrovský turnaj měl vysokou 10. kategorii FIDE (průměr ELA 2484) a bylo jasné, že body se v něm nebudou získávat snadno. Richard Biolek jr. bojoval v každé partii naplno, několikrát odmítl remis, přesto z devíti partií jednu vyhrál, jednu prohrál a sedm zremizoval. Zisk 50% v této konkurenci není špatný, kladem je i to, že je zřejmé, že to není hranice jeho možností.

budejovice-6-2017-1

Analýza Placer – Musil

budejovice-6-2017-2

Biolek jr. – Šimáček

Rovněž FIDE open byl výborně obsazen – ze 71 účastníků bylo 8 velmistrů, 5 mezinárodních mistrů a šest mistrů FIDE. Startovali zástupci deseti evropských zemí, dále hráči z Indie, Malajsie a Austrálie. Z reprezentantů A64 si výborně počínal zejména Pepa Obšivač. Povinné výhry v úvodních kolech mu do kola třetího přisoudily největší (česko-) slovenský talent – FM Jerguše Pecháče (ELO 2472), kterého Pepa velice hezky porazil – viz partiová ukázka. Pak následovala prohra s prvním nasazeným – GM Warakomskim, která ale Pepu nezlomila a přes těžký los (celkem 3 GM, 2 IM, 1 FM) stále bodoval a po 8. kole měl 5,5 bodu a reálnou šanci na normu IM. Stačilo „jen“ remizovat poslední kolo černými s IM Plischkim. Ten však sehrál partii výborně a přes hrdinný Pepův odpor, nám radost pokazil. Toto heroické klání bylo posledním soubojem celého festivalu, mimochodem to se Pepovi podařilo ještě 2x a Ríšovi také 2x. Přes nešťastný konec připsal Pepa 11 Elo bodů a opět se posunul k hranici 2400, kterou je nutno překonat jako jednu z podmínek pro udělení titulu IM.

budejovice-6-2017-3

Matěj Hrabal

budejovice-6-2017-4

Pepa drtí Jerguše Pecháče

Pěkně hrál i Víťa Musil, po šesti kolech měl 50%, zbytečné prohry v 7. a 8. kole ho ale stály lepší umístění. Nakonec získal 4 body a skončil 39., nasazený byl 42. Účast jsme nabídli i naší talentované mládeži – využili ji jen Jáchym Bareš a Matěj Hrabal. Jáchym je již zkušený borec, prezentoval se kvalitní hrou, dokonce měl na dosah remízu s velmistrem Andrejevem. Ta mu nakonec unikla a ještě nějaké půlbodíky také, takže nakonec dobyl 50% a obsadil slušné 34. místo (nas. 45.). Rovněž Matěj se bil statečně, ale bohužel projevily se jeho slabiny – malá praxe, menší výdrž a psychická odolnost. Nakonec zaznamenal jen dvě výhry a sedm proher, minimálně ve třech partiích mohl remízovat a vše by bylo jinak. Je ale třeba říci, že z devíti jeho soupeřů bylo 6 papírově silnějších, dva srovnatelní a jen jednou byl Matěj favoritem. Takže těžce vykoupené zkušenosti, věřím, že v následujících turnajích se Matěj rehabilituje!