Olomoucké léto a valašský podzim

V srpnu jsme pořádali již 20. ročník Olomouckého šachového léta. Tento festival již od svého vzniku patří k největším a nejlépe obsazeným turnajům v naší republice. Díky bezchybně fungujícímu týmu pořadatelů pod vedením Jaroslava a Jakuba Fuksíkových tak mají hráči našeho regionu výbornou příležitost utkat se s hráči doslova z celého světa a dobře si zahrát.

osl-2017-1

Simultánka IM Pavla Šimáčka na Horním náměstí v Olomouci

Z našeho klubu tuto možnost využila osmička hráčů, kteří si vedli střídavě úspěšně.

V uzavřeném velmistrovské turnaji nás reprezentoval Richard Biolek mladší. V prvních dvou kolech nedokázal uplatnit výhodné pozice a získal jen dvě remízy. Nenechal se tím znechutit, i nadále předváděl kvalitní výkony a nakonec získal 6,5 bodu z jedenácti, což ve vyrovnaném turnaji stačilo na dělení 1. místa!

osl-2017-4

IM Richard Biolek ml.

Já jsem se v mistrovském turnaji nevyznamenal, po šesti kolech jsem měl jednu výhru a pět remíz. Násilná hra v 7. a 8. kole přivedla jen ke dvěma nulám a remíza na závěr znamenala 4/9 – můj nejhorší výkon za posledních dvacet let.

V otevřeném turnaji si nejlépe vedl náš nejstarší zástupce Vítězslav Musil. Víťa začal jako zamlada 3/3! Pak trochu zpomalil, ale stále se držel na předních stolech. Smolná prohra v posledním kole ho odsunula až na 29. místo. Ovšem zisk 5/9 proti vesměs papírově silnějším soupeřům znamená pěkný přípis ELA. Zcela opačně se vedlo také zkušenému Liboru Zvolánkovi, který se přes veškerou snahu turnajem jen protrápil a 50% zisk je výrazně pod Liborovy možnosti. Spolu s ním se o 43. místo rozdělil Michal Štěrba, jehož výkon odpovídá jeho ELU.

osl-2017-3

Vítězslav Musil

Neztratili se ani naši mládežníci – Matěj Hrabal sice začal dvěma nulami, pak se ale rehabilitoval a po 5. kole měl 50%. Pak bohužel opět následovaly dvě porážky, konečné 4 body a 63. místo přibližně odpovídají jeho nasazení. Statečně se bila Nikola Gregůrková – proti vesměs silnějším soupeřům uhrála 3,5 bodu, což znamenalo zisk 50 ELO bodů. Ema Růžičková mohla z rodinných důvodů odehrát jen čtyři kola. Po výhře v 1. kole proti hráči s ELEM 1899 dostala další tři těžké soupeře. Body už nezískala, cenné zkušenosti určitě ano.

osl-2017-2

Ema Růžičková

9. – 16. září jsme se vypravili do Valašské Bystřice. Já jsem raději vykonával funkci hlavního rozhodčího, rovněž Richard junior si od hraní odpočinul a fungoval jako rozhodčí.

Nejlépe z našich skončil Libor Zvolánek, který se zcela rehabilitoval za Olomouc. Předvedl výborný výkon, nebyl ani jednou ohrožen, 4 výhry a 5 remíz znamenaly dělení 2. místa, 0,5 bodu středního Bucholze odsunulo Libora na 4. místo. Podobně se vedlo i Jardovi Šobáňovi, bohužel v předposledním kole neubránil horší koncovku proti IM Volodinovi. Výhra v kole posledním ho posunula na pěkné 7. místo se šesti body. O půl bodu méně získal a 11. skončil Petr Zatloukal, v lepším umístění mu zabránila prohra v 1. kole a zejména to, že v posledním kole neuplatnil velkou výhodu v koncovce. Víťovi Musilovi se tentokráte nedařilo prolomit remízové hradby svých soupeřů a s pěti body zakotvil na 17. místě.

open-valasska-bystrice4

Libor Zvolánek

open-valasska-bystrice2

Vítězslav Musil

 

open-valasska-bystrice1

Petr Zatloukal

Výborně si počínaly naše mladé a nadějné reprezentantky Nikola Gregůrková a Jana Obšivačová. Obě se utkaly s výrazně silnějšími soupeři, kterých se ale nezalekly. Nikola předvedla rutinovaný výkon, uhrála 50% a mohlo to být ještě o kousek lepší – v posledním kole se ve vyhrané pozici spokojila s remízou – únava vykonala své. Přesto přičetla dalších 100 bodů a především prokázala další výkonnostní vzestup. Jana byla poslední nasazená, dokonce s odstupem přes 300 bodů na většinu soupeřů. Přesto sehrála většinu partií vyrovnaně a nakonec vyválčila 3,5 bodu.

open-valasska-bystrice3

Jana Obšivačová

K oběma akcím se ještě vrátíme partiovými ukázkami.

Výsledky Olomouckého šachové léta 2017 – https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2017/vysledky_cz.php

Výsledky Openu Valašská Bystřice – http://www.chess-results.com/tnr282865.aspx?art=1&lan=5