Desátý korálek navlečen

Při splnění hlavního cíle – návratu do 1. ligy již po 9. kole jsme se rozhodli dát v dalších kolech šanci i náhradníkům. K 10. kolu v Ořechově jsme povolali čtyři, z nichž tři nastoupili za Áčko letos poprvé. Rovněž domácím už o nic moc nejde, zachránění jsou, a proto také nastoupili v prořídlé sestavě.
Nicméně se bojovalo, žádné odpočinkové remízy. Jedinou výjimkou byl Víťa Musil, (8. š.) netaktně zmíním, že náš nejstarší hráč, který zároveň plnil i náročnou funkci řidiče, zkusil nabídnout smír již v raném stádiu partie. Soupeř (s ELEM o 250 bodů vyšším) odmítl a zvolil pochybnou variantu. Víťa bohužel pochybil a zdálo se, že bude mít problémy, pak se ale spletl i soupeř, a nakonec rád remízu přijal. Druhou půlečku jsem přidal já, poprvé v sezóně hájící nejvyšší šachovnici.  Nejednalo se o rychlou remízu, naopak v zahájení (hrál jsem Pircovu) jsme řešili celkem zajímavé, dokonce i originální problémy. To nás stálo celkem dost času, nakonec nechtěl riskovat nikdo.

Do vedení nás dostal výborně disponovaný Libor Zvolánek, který si na 2. desce počínal jak zamlada. Obětoval figuru za silný útok, soupeř oběť sice odmítl, ale brzy kapituloval. Po cca třech hodinách remizoval Míša Černý (7.). Ten byl sice výrazným papírovým favoritem, ale soupeř hrál bílými jednoduše a bezpečně a nikde nebyl ohrožen.

Zápas vypadal velmi dobře – lépe stál při své letošní premiéře Standa Sochor (5.), postupně soupeře přehrávali Timofej Bokhnak (3.) i Petr Švancara (4.). Jedinou ohroženou byla Nikola Gregůrková (6.), na kterou soupeř zcela negalantně dotíral (na šachovnici). Nikola ale projevila velkou houževnatost, a nakonec se ze soupeřova sevření vysmekla a zachránila se věčným šachem. Tím byl zápas v podstatě rozhodnut, i když Standa mírně pochybil a dovolil soupeři se zachránit. Za stavu 3,5:2,5 jsme dohrávali dvě výrazně lepší pozice, Timofej nakonec vyhrál, Petr bohužel jen remizoval, ale 5:3 bez jediné porážky znamená již desátou výhru v řadě.

V tabulce máme skvělý náskok desíti bodů, už teď můžeme říci, že tato sezóna se nám povedla!

Výsledky a podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2828/