Deváté vítězství v řadě znamená postup do 1. ligy!

V neděli 19. 2. 2023 jsme jeli k 9. kolu 2. ligy do Kroměříže. Již po zveřejnění soupisek před sezónou jsem tušil, že Kroměříž B bude našim největším konkurentem a utkání 9. kolo bude klíčové. My jsme k němu došli bez ztráty kytičky, Kroměříž cestou 1x prohrála a 1x remizovala, další konkurenti již byli mimo hru. Karty byl rozdány jasně – zápasová výhra dává jistotu postupu, remíza uchovává velké šance a ani porážka vše nehatí. My jsme samozřejmě chtěli vyhrát a nenechávat vše na posledních dvou kolech.

Hned na úvod nás soupeři potěšili, když nastoupili s několika náhradníky. Ještě důležitější bylo, že Jarda Šobáň (7. š.) získal již v zahájení figuru na triviální dvojí úder a ani zoufalý útok soupeře nás příliš neznervózňoval. Po cca 2,5 hodinách Jarda vyhrál a Petr Švancara (6.) přijal remízu v mírně lepší koncovce, kde ale šance na výhru byly minimální. Já (2.) jsem bílými nevyužil všech možností, a nakonec jsem také skončil v pozici, kde se remíze prakticky nedalo vyhnout. Vedli jsme tedy 2:1 a vše vypadalo růžově – ve zbylých partiích byly výhody vesměs na naší straně.

Ještě před časovkami se ale situace notně zkomplikovala. Timofej (5.) stál od zahájení jasně lépe, pak přešel do výhodné koncovky, kterou ale postupně kazil, až nakonec podcenil soupeřova volného pěšce a musel odevzdat figuru. Prakticky ve stejný okamžik zaváhal Milan Žůrek (3.), který ve výhodné koncovce opomenul vyměnit věže, dostal se pod silný tlak a navíc ztratil pěšce. Problémy nastaly i na 1. desce. Richard jr. si proti nebezpečnému Vlastimilu Babulovi ml. připravil dlouhou teoretickou variantu, která končila v koncovce s pěšcem méně, kde ovšem soupeř prakticky neměl šance na výhru. Stačila ale malá nepozornost a z „jasné remízy“ se stala remíza značně nejasná.

Ve zbylých partiích stál Pepa Obšivač (4.) na pokraji výhry a Jáchym Bareš (8.) měl o něco lepší koncovku. Nicméně jsme se trochu začali obávat o výsledek, při troše smůly jsme mohli i prohrát. V pravý moment se ale v hrací místnosti objevili naši fanoušci – Luboš a Fredy Líbalovi. To nalilo našim umdlévajícím borcům krev do žil, zejména Milan Žůrek se v objektivně prohrané pozici bránil jako zamlada, zatlačil soupeře do druhé časovky, a nakonec vybojoval hodně cennou remízu. Pepa svoji vyhranou věžovku s přehledem uplatnil, čímž naše akcie podstatně stouply. Timofej svou pozici sice neudržel, ale Jáchym (částečně s pomocí soupeře) zavěsil, čímž zajistil naši výhru. Nakonec i Ríša svou půlečku ubránil a stanovil tak konečný výsledek 5:3, což znamená návrat do 1. ligy!

Výsledky a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2828/