Dobrý vstup do nového roku

V prvním zápase roku 2023 jsme v neděli 8. ledna ve 2. lize doma na UP přivítali celek Náměště n. O. Na 1. šachovnici se Richard jr. střetl s naším dlouholetým členem IM Dejfem Kaňovským, s kterým posledních několik sezón také obléká společný dres Slavoje Poruba. Není divu, že partie dlouho netrvala a po několika tazích skončila nerozhodně. Vzhledem k tomu, že na většině zbylých šachovnicích jsme měli elovou převahu, tak se jednalo o dobrý tah.

Jak tomu v ligových zápasech bývá, další tři hodiny se nic nedělo, pak jsme se ale začali prosazovat my. První výhru v našem dresu zaznamenal Timofej Bokhnak (5.), který pěkně využil iniciativu získanou již v zahájení. Naše vedení navýšil Petr Švancara (6.), který černými soupeře postupně přehrál. Za tohoto stavu remizoval IM Milan Žůrek (3.). Milan svou soupeřku od zahájení pěkně svíral, ale WIM Richterová (současná mistryně ČR žen) prokázala své kvality, trpělivě všechny hrozby odrážela, a nakonec svou půlku uhájila. Na 4:1 jsem upravil stav já (2.). Můj soupeř již v přechodu do střední hry obětoval pěšce za iniciativu. Tu se mi podařilo neutralizovat, a když jsem ukořistil i druhého pěšce, zbytek byl technickou záležitostí, kterou jsem zvládl.

Poslední tři partie dohrával Libor Zvolánek (4.), který měl pěšce víc v koncovce, takže zápasová výhra byla na dohled, Jakub Fuksík (7.), který hrál hodně divokou koncovku dvou věží a několika pěšců proti věži a dvojici střelců a Míša Černý (8.), který měl deficit pěšce ve věžovce. Rozhodující půlku zaznamenal Jakub, takže i Míšovo nešťastné rozhodnutí vyměnit věže a přejít do pěšcovky, které vedlo k prohře, nás tolik nebolelo. Svou partii si pořádně užil Libor, který nakonec soupeře popletl a posledního pěšce prosadil do dámy a stanovil tak konečný výsledek 5,5:2,5.

Podrobné výsledky viz https://chess-results.com/tnr670828.aspx?lan=1&art=3&rd=6

V pěkném světle se předvedlo i družstvo C, které se v oblasti utkali s Béčkem Vinar. Do Přerova se vydalo 7 našich nadějí pod vedením Marka Růžičky. Ve velice povedeném zápase naše tři Amazonky (Nikola, Ema a Lenka) remizovaly černými se silnějšími soupeři a všichni kluci zvítězili, celkem tedy 6,5:1,5.

Podrobné výsledky viz https://chess-results.com/tnr676832.aspx?lan=1&art=3&rd=5