Stříbrná a Zlatá neděle

Víkend 10. a 11. prosince byl pro naše barvy náročný. V sobotu nás čekaly dva zápasy dorostenecké ligy, v neděli pak důležitý mač KP v Losinách.

Na sobotu jsme museli vyladit sestavu dle jiných aktivit našich hráčů. Vše vypadalo nadějně, ale pak začaly úřadovat bacily. Onemocnění Oty Růžičky jsme ještě vybalancovali, ale když v pátek večer hlásili onemocnění bratři Zrůbkové, věděli jsme, že je zle. Dan ráno obětavě nastoupil, i náhradníky jsme sehnali, ale prostě to nebylo ono. Dan s teplotou brzy prohrál, pak jej napodobila většina ostatních, až na Jendu Knápka, který zaznamenal čestný úspěch. S Orlovou tedy celkově 1:5. Odpoledne jsme se střetli s Ostravou. Naději nám dávalo, že soupeři nastoupili jen v pěti. Valentýna tedy vyhrála kontumačně, druhý bod přidala Květa Bouchalová (5. š.). Pak ale prohráli Vašek Sochor (3.) a Adam Kurfürst (4.) a na prvních dvou sourozenci Mikešovi srdnatě čelili výrazně silnějším soupeřům. Radek nakonec remizoval a osud zápasu měla v rukou Lenka. Ta hrála velmi dobře, došla do koncovky s pěšcem víc. V kritický moment se ale rozhodla velice nešťastně a nakonec prohrála. Škoda, šance na body byla. Velice kladně lze hodnotit, že i bez dvou nejlepších hráčů jsme sehráli vyrovnaný zápas a že máme kvalitní lavičku náhradníků.

Výsledky a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2842/

Onemocnění bratří Zrůbků silně poznamenalo i nedělní zápas, náhradníky jsme prostě nesehnali. Těch bacilů a virů bylo nějak moc a mládež po šachové sobotě musela věnovat neděli studiu. Šestice statečných se v Losinách pokusila o zázrak, ten se ale nekonal, nakonec jsme podlehli 2,5:5,5. Přesto může Béčko i nadále usilovat o vítězství v soutěži.

Výsledky a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2849/

I v neděli 18. 12. ve 2. lize jsme do Prušánek nejeli v základní sestavě. Chyběli především Libor Zvolánek a Milan Žůrek, který nás reprezentoval na Mistrovství ČR v bleskovém šachu v Praze. Mimochodem vedl si velice dobře, ale prohry v posledních dvou kolech jej odsunuly z výsluní. Domácím také chybělo pár hráčů, ale výraznější Elovou převahu jsme měli jen na prvních dvou deskách. Cestu v mrazivém ránu jsme zvládli dobře, i když my s Pepou jsme zapomněli natankovat a na Rohlenku jsme dojížděli jen na výpary. Zápas začal poklidně, první dvě hodiny se nic moc nedělo. Pak dostal nabídku remízy Petr Zatloukal (7. š.). Vzhledem k tomu, že na 1. a 4. šachovnici se už rýsovala reálná převaha pro nás, a i na dalších to nevypadalo špatně, rozhodl se přijmout. Tvrdý boj pokračoval další dvě hodiny, ještě po časovkách to bylo 0,5:0,5. Nicméně zápas se už jednoznačně překláněl na naši stranu. Ríša (1.) sice v časovce jedním neopatrným tahem vypustil již asi rozhodující převahu a rovněž Pepa Obšivač (3.), který černými soupeře přehrál, se nakonec musel spokojit s remízou, soupeř se v koncovce bránil velice přesně. První výhru ve 2. lize ale zaznamenal Míša Černý (8.), který bílými v královské indické zkušeného soupeře přehrál a výhodu pěkně realizoval v koncovce. Hezky se k bodu dopracoval Jakub Fuksík (5.). V zahájení černými vyrovnal, a po výměně dam trpělivě manévroval, až nakonec obětí střelce prosadil pěšce do dámy. Velkou výhodu nakonec uplatnil i Petr Švancara (4.). Petr stál od zahájení výrazně líp, ale soupeř vzdoroval, až poslední pěšáček v koncovce rozhodl. Já jsem bílými v zahájení vybral poklidnou variantu a výhodu jsem neměl. Ve střední hře jsem ale manévroval lépe a soupeře přehrál. Když jsem krátce před 40. tahem myslel, že už jsem vyhrál, překvapil mě soupeř hezkým šejdem, po kterém jsem málem spadl ze židle. Ale i s minimem času jsem vybruslil do koncovky, která byla příjemnější pro mě, a nakonec jsem soupeře udolal. Mezitím vyhrál i Jarda Šobáň (6.), který velice hezky soupeře postupně přehrál. Zajímavostí zápasu bylo, že až na brzkou remízu Petra Zatloukala všechny partie dospěly do koncovek, kde jsme k realizaci bodu museli předvést hodně trpělivosti. Nakonec tedy skvělých 6,5:1,5 a Vánoce tak strávíme na 1. místě.

Výsledky a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2828/