V Třešti podprůměr, ve Zlíně slušně

Ve dnech 14. – 16. 6. se v Třešti (u Jihlavy) uskutečnilo Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Po pěkném 14. místě z MČR družstev starších žáků jsme se chtěli dobře prezentovat i zde. Naše sestava byla – 1. Adam Zrůbek, 2. Matěj Harašta (host z Vinar), 3. Dan Zrůbek, 4. Adam Kurfürst, 5. Marek Bouchal, 6. Lenka Mikešová, 7. Květa Bouchalová. Hrálo se na šesti šachovnicích s povinnou účasti dívky a supermladšího žáka (to u nás byla Květa, takže střídat musel vždy někdo z kluků). Nasazení jsme byli 13., takže jsme trošku pokukovali i po první desítce.

Bohužel jsme klopýtli již v 1. kole. Jako první z celého sálu dohrála Květa. V bleskovém tempu poztrácela několik figur a prohrála. Na dalších šachovnicích se tvrdě bojovalo, bohužel ve vyhrané koncovce prohrála na čas Lenka a nezadařilo se ani Adamu Kurfürstovi, a tak jsme s předposledním Lanškrounem jen remizovali 3:3. Ve druhém kole jsme vyhráli s Unichess Praha B po boji 3,5:2,5. Ve třetím kole jsme dostali zasloužený výprask s Ústí n. L. 1:5. Ukázalo se, že rapid ELO opravdu nic neznamená. Na všech chlapeckých šachovnicích jsme měli lepší ELO, přesto plně zabodoval jen Adam Kurfürst, ostatní odešli přes veškerou snahu poraženi.

Ve čtvrtém kole jsme opět těsně porazili Rychnov n. K. 3,5:2,5. V pátém kole jsme odehráli možná nejlepší zápas – silné Kuřimi jsme podlehli jen těsně 2,5:3,5 a minimálně zápasová remíza byla zcela reálná. Zápas 6. kola proti Loko Brno silně poznamenal celé naše vystoupení. Květa soupeři sebrala všechny figury, aby vše zakončila stylovým patem – to by se opravdu stávat nemělo! Nezadařilo se ani Lence, poměrně rychle prohrála. To by ještě nemuselo vadit, neboť Adam Kurfürst a Dan Zrůbek pěkně vyhráli. Za stavu 2,5:1,5 ovšem silně zaváhal Adam Zrůbek – ve vyhrané pozici ztratil dámu a bylo vyrovnáno. To, že Matěj horší koncovku prohrál naprosto bez odporu, už byla jen „třešnička na dortu“ pro naše soupeře.

Samozřejmě, do konce zbývaly ještě tři kola, ale důvěra ve vlastní síly byl silně narušena. Se Zlínem – Malenovicemi jsme v 7. kole bojovali urputně, ale opět jsme se na některých šachovnicích nevyhnuli hrubým chybám, a proto byla remíza spravedlivá. Šance na alespoň průměrný výsledek tak dávaly jen výhry v posledních dvou zápasech, ale nebylo nám souzeno. S Kuřimí B jsme prohráli 2,5:3,5 a s Ústí n. L. B jsme remizovali. Nakonec jsme tedy skončili na 23. místě, o 10 příček za svým nasazením!

Jaké byly příčiny? Určitě i trochu smůly – výsledky posledních pěti kol – tři těsné prohry a dvě remízy jsou v tříbodovém systému horší než jediná zápasová výhra! Ale jen na smůlu se vymlouvat nelze. Nejvíce zřetelná byla slabá technika hry ve druhé polovině partie. Aby hráč byl schopen dotahovat vyhrané pozice, musí mít zkušenosti, a to z vážných partií! My se snažíme vést naši mládež touto cestou, ale přece jen těch vážných partií bylo (na rozdíl od republikové mládežnické špičky) málo.

K výsledkům jednotlivců – Adam Zrůbek (4,5/9) se za poslední rok zlepšil, zde to ale úplně nepotvrdil. Samozřejmě 50% na 1. šachovnici není málo, ale Adam klidně mohl získat o 1-2 body více. Matěj Harašta (1,5/6) nesplnil očekávání. Po „povinné“ výhře v 1. kole už získal jen půl bodu. Překvapilo mne především jeho minimální sebevědomí, kdy i v partiích se slabšími soupeři myslel jen na remízu, a právě tato pasivita ho přiváděla k prohrám. Rada nejen pro Matěje – zdravé sebevědomí získáte pravidelným tréninkem!  Dan Zrůbek (4,5/7) hrál slušně, škoda prohry v posledním kole, ta už ale nic moc neřešila. Adam Kurfürst (5,5/8) spolehlivě sbíral body, nevadilo mu ani, že 7x měl černé! Marek Bouchal se šachu věnuje málo, a tomu odpovídá výsledek. Z prvních tří partií získal 2 body, z druhých tří nula. Zvlášť poslední dvě prohry byly zbytečné. Lenka začala nešťastnou prohrou na čas. Pak se vzpamatovala a z následujících tří partií získala dva body. Poté přišla krize – 4 nuly za sebou a výhra v posledním kole. Samozřejmě 3/9 je jen podprůměrný výsledek, ale vzhledem k tomu, že Lenka hraje šachy závodně teprve rok, jsem přesvědčen, že její chvíle určitě přijdou. Květa Bouchalová (3,5/9) strašně začala – 0/4, pak ještě ten pat, pak se ale vzchopila a pár body přispěla. Jistě mohla uhrát o něco více, ale stejně jako Lenka má i Květa vše před sebou! Neúspěšné vystoupení není třeba brát tragicky, mělo by být motivací k dalšímu tréninku a účasti na silných turnajích!

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr448921.aspx?lan=5

 

Jen dva dny po Třešti jsme jeli na další MČR, tentokráte škol, do Zlína. V kategorii 1. – 5. třída obhajovala ZŠ Hálkova v sestavě 1. Adam Zrůbek, 2. Dan Zrůbek, 3. Jan Knápek, 4. Martin Novák bronzové medaile. Přesto, že jsme byli 5. nasazení, tušili jsme, že vzhledem k tomu, že nám odešli tři hráči, to úplně reálné nebude. To nám potvrdilo již první kolo, když jsme 20. nasazeným podlehli 1:3, poté co Adam i Dan prohráli s papírově výrazně slabšími soupeři a i naše jediná výhra (Jendova) se zrodila po hrůzostrašném průběhu. Tento políček možná přišel v pravý čas – následující tři zápasy jsme vyhráli – s Mohelnicí a Libercem 3:1, s Václavovicemi 2,5:1,5 – i když i zde jsme se nevyhnuli zbytečným ztrátám (tentokráte se totiž nehrálo na zápasové body, nýbrž olympijsky, tj. počítal se každý půlbodík). V 5. kole jsme poprvé seděli na pódiu – proti Českým Budějovicím. Tentokráte bohužel bodoval jen Adam, ostatní prohráli bez odporu. V 6. kole jsme porazili loňské vítěze ze Zlína – Malenovic 3:1, následovala remíza s Frýdlantem a v 8. kole zápas pravdy na pódiu proti Klatovům. Nastavené zrcadlo se nám moc nelíbilo – velmi brzo prohrál Adam, pak i Jenda a Martin a jen Dan zázrakem zachránil remízu. Naštěstí v posledním kole jsme se vzchopili a poprvé a v pravý čas jsme zvítězili 4:0, což nám vyneslo lichotivé 8. místo. Na víc jsme opravdu neměli. Adam opět střídal výborné výkony se slabšími, 4,5/9 je průměr. Stejný bodový zisk zaznamenal Dan, zajímavé je, že u partie většinou strávil více času než bratr. Výborně zahrál Jenda 6/9, jako prvák má určitě právo na dobrodružný průběh partií. Martin přidal 5/9 –  s lepšími soupeři se nechytal, slabší porážel rutinovaně.

V kategorii 6. – 9. třída startovalo družstvo Gymnázia Hejčín, tvořeno třemi hráči našeho klubu – Nikolou Gregůrkovou, Adamem Kurfürstem a Samuelem Puškášem, doplněnými o Jana Koláře (Mohelnice) a Tomáše Mohapla (Prostějov). Hejčínu se moc nedařilo – jako 6. nasazení skončili 13.
Ale myslím, že už opakovaná účast Hálkovy a Hejčína mezi celostátní elitou je úspěchem, vždyť v kvalifikačních kolech se zapojilo více než 1 000 škol!

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr448602.aspx?lan=5&art=0