Hektická neděle (KP družstev – 1. kolo)

První karambol nastal při cestě přes Přerov, kde jsem měl vyzvednout Jirku Čalu. Cestou mi kleknul mobil a já nebyl domluven, kde přistoupí. Prošel jsem celou ulici, ale zvonek označený, jak sám potvrdil nemá, odjel jsem bez něj – 1:0 pro soupeře?

V Prostějově jsem byl kolem 9. hodiny, naštěstí vzápětí dojel Marek Růžička a s pomocí Ivo Škvíra se Jirkovi dovolali, Marek pro něj odjel. Nevím zda mohu přiznat, že jsme se na základě těchto peripetií domluvili s kapitánem domácích na pozdějším zahájení, takže Marek s Jirkou měli manko něco kolem ¼ hodiny.

Okolo ½ jedenácté přichází nešťastný Míša (Botur), že školáckou nepozorností ztratil figuru – 1:0 pro Rošádu. Nic se neděje, Jáchym stojí na výhru, Jirka nejasně, já na prohru (pěšec mínus), Marek má dvojici střelců (malé +), Ivo vyrovnaně a Emička (pozici jsem neviděl) o pár minut později knihuje remízu = 1 ½ : ½. Asi po hodině optimistický soupeř zaútočí na mou dámu, nechce přijít o dva pěšce a ve výsledku ztrácí  celou věž, 12:30 stav 1 ½ : 1 ½.  Po další hodině kazí Marek pozici a před matem se vzdává, 2 ½ : 1 ½ pro domácí. Mou omluvu, že za to může cesta do Přerova a zpět skromně odmítá. Je půl druhé odpoledne a Matěj remizuje koncovku těžkých figur věčným šachem, měl jsem dojem, že pozici mohl hrát na výhru, možnost prý viděl  i počítal, ale pak zamítnul; první koncovka pro čtvrteční tréninky. Trojice Růžičkovi a Matěj odjíždějí.  Trauma zastupujícího kapitána pokračuje, Jáchym eliminuje vlastní výhodu a v koncovce má dokonce jeden okamžik pěšce míň, 10 minut před druhou je však věžovka rovná a knihujeme třetí remízu. Opět koncovka pro čtvrtek. Ve stejnou dobu doslov šílím nad Jirkou, sebevědomě obětuje pěšce a v krátké analýze po partii ukazuje cestu ke ztrátě kvality, výhodu jaksi  ne  ne najít. Soupeř si pěšce nedovolí vzít, „získává“ věž za dvojici střelců a Jirka dovádí partii do vítězného přístavu, 14 hodin a stav je 3 ½ : 3 ½.

Absolutorium zaslouží Ivo, po zahájení pevný, ale trochu pasívní. Postupně se pozice zamotává a Ivo je pod tlakem, postupně však sbírá pěšce za pěšcem a jednou nohou stojí pod matem nebo hrozbou dvou dam soupeře. V pozici je remiz po černých polích, nevím zda to vidí, ale dávám pokyn, „nabídni remiz“, odmítá. Remízu nabídnul v následující pozici: B: Kh2, Da6, Pc6, f3, g2, g3; Č:  Kb4, Dc4, Pa7, b5, d5, f6, g6, g7; soupeř se tváří sebevědomě, ale po více než půlhodinovém přemýšlení přijímá. Neměl jsem ten pokyn Ivovi dávat, doma se mi zdá, že měl pravdu a mohli jsme vést domů i víc něž jen oboustranně kvitovanou remízu. 4: 4 !

Popřáli jsme si i se soupeři hezký zbytek neděle a jedem domů.

Výsledky 1. kola na Chess-results.com