Krajský přebor – 2. kolo

Tuto neděli pokračoval krajský přebor družstev dospělých druhým kolem. Hráli jsme poprvé doma a přivítali hosty s Přemyslovic, kteří přijeli sice bez velmistra, ale i přesto byly mírnými favority. Dal se tedy očekávat vyrovnaný boj. Začátek tomu tak i nasvědčoval, když se první dvě hodiny v partiích nic závažného nestalo. Až na nabídku remízy od Petra Matouška (3 š., ve třetím tahu), kterou náš hráč proti papírově silnějšímu soupeři odmítl a rozhodl se trochu si zahrát.

Jako první jsem opět (stejně jako minule) skončil já (2 š.). Hrál jsem černými holandskou, soupeř postavil zahájení velice solidně, kdy vznikla pozice s oboustrannými šancemi. Pak se chvíli manévrovalo ve střední hře. Bílý jezdcem z c3 přes e2 na f4, druhým z f3 na d4, já jezdcem z a6, přes c5 a d7 na e5 a g4. A skoky druhého černého jezdce z f6 přes e4 na f2(!) rozhodly partii. Přechodná oběť jezdce kromě zisku materiálu působila i totální destrukci krytu před bílým králem, takže se soupeř ihned vzdal.

Dále se skóre zápasu vyvíjelo pro nás příznivě. Víťa (5š.) bílými postavil koně na e5 a poté přišla také oběť Jxf7!. Dle Víťových slov se tak mělo stát již o tah dříve. Možná by dohrál jako první ….. Takto měl soupeř určité šance na záchranu, nezahrál ovšem nejlépe, přišel o kvalitu a i když se ještě chvíli hrálo, bylo to jen otázka času. Třetí skončil Lukáš (7 š.), tuto partii jsem moc neviděl, ale myslím, že měl od začátku navrch a v koncovce tuto výhodu rychle uplatnil.

Vedeme tedy tři nula, ovšem ostatní partie se nevyvíjely moc dobře. Na osmičce hrající Adam statečně bojoval proti o mnoho elově silnějšímu soupeři (rozdíl 556 bodů) a v koncovce dlouho odolával, pak se ale přece jen zkušenost projevila a soupeř Adama „utahal“. Na čtyřce hrající Dan (také proti elově silnějšímu soupeři) v zavřené sicilské ukořistil pěšce na a2, ale dáma byla poněkud zatoulaná a bílý se vrhl do útoku na oslabeného krále. Dan však nedal kůži lacino a také dlouho odolával, ale nakonec útok bílého prorazil.

Dohrávala se partie na jedničce kde Petr brzo přešel do střední hry bez dam a snažil se svého soupeře přelstít. Nakonec se mi však zdálo, že bude muset spíš hájit koncovku s horším střelcem. Chyba soupeře však dala šanci na vítězství, ovšem Petr ji nevyužil, a partie tak skončila remízou.

Bylo to tedy 3,5 – 3,5 a rozhodovala partie Míšy (3 š.). Ten po odmítnutí remízy se snažil svého soupeře přehrát, ale nepovedlo se mu to a byl to on, kdo musel odevzdat pěšce a bránit připrohranou pozici. Soupeř však také nerealizoval výhodu dostatečně důrazně a svého pěšce později ztratil, tedy spíš obětoval, ale vzniklá pozice byla zřejmě již remízová. Soupeři vyměnily všechny figury, a  když už zbylo jen pár pěšců, byl podepsán smír.

Nakonec tedy spravedlivá remíza 4-4.