Naše mládež mezi elitou

Ve dnech 12. – 19. března 2022 se v Luhačovicích konalo Mistrovství ČR mládeže do 16 let. Náš oddíl byl zastoupen šesti hráči, což je velice slušný počet. Prodloužili jsme tak skvělou sérii nepřetržité účasti na této vrcholné akci – od roku 1992 – tzn., že již 31 let se nám práce s mládeží daří! Podobnou bilancí se může pochlubit jen plně profesionální Beskydská šachová škola z Frýdku – Místku.

Letos naše omladina nepatřila k favoritům, zejména proto, že jen Květa Bouchalová byla ve své kategorii starší, všichni ostatní mohou ve stejné kategorii startovat i příští rok.

Více nadějí (i podle ELA) měly mít holky, přece jen v jejich kategoriích je konkurence o něco slabší. Lenka Mikešová loni v D12 získala stříbrnou medaili, byli jsme zvědavi, jak si povede v D14. První polovina byla famózní – z pěti partií 4 vyhrála a pátou prohrála v hluboké koncovce po dlouhém boji. Rovněž v 6. kole v boji se suverénkou této kategorie se černými držela velmi dlouho nadějně a až nepovedená výměna v koncovce vedla k porážce. Bohužel pak Lenka prohrála ještě dvě partie (nutno říci, že los ji nešetřil, v 6. – 8. kole se utkala s prvními třemi nasazenými). V posledním kole se slabší soupeřkou to dlouho vypadalo na výhru, v závěru ale Lenka nehrála přesně a dovolila soupeřce se zachránit. Nakonec tedy jen 50% a 12. místo. Květa v D12 bohužel prokládala výborné nápady a úseky partií hrubými chybami, což soupeřky samozřejmě trestaly. Například ve vyhrané pozici předposledního kola nastavila jednotahově figuru. Výhra v posledním kole alespoň kosmeticky upravila výsledek – 5 bodů znamenalo 14. místo. Květa rozhodně potřebuje získat více zkušeností z vážných partií, pak i těch hrubek bude méně!

V kategorii H12 se kluci moc nepředvedli. Jenda Knápek má (podobně jako Květa) výborné nápady a hodně toho vidí, což jej bohužel svádí k povrchnosti a rychlé hře. V rapidu, případně v slabší konkurenci to tolik nevadí, tady ale byli soupeři nekompromisní. Z prvních sedmi kol získal Jenda jediný bod (s Otíkem) a teprve hrozba posledního místa jej mobilizovala a závěrečná dvě kola odehrál naplno a dvěma výhrami se vyhoupl na 21. místo z 24. Otík je trpělivější, ale někdy naopak váhá až moc. Navíc mu také nevyšla první polovina soutěže, což jej stálo důležité sebevědomí. Nakonec vybojoval 2,5 bodu a skončil předposlední. Znovu připomínám, že oba kluci patřili ve své kategorii k nejmladším i elově nejslabším, takže umístění není žádná tragédie. Pokud se z chyb poučí a přidají v tréninku, bude to příště určitě lepší!

V H14 byl Dan Zrůbek poslední nasazený. Dan se ale roli otloukánka důrazně vzepřel a po šesti kolech měl 4 body. Pomohla mu sice kontumační výhra v 1. kole, ta ale zároveň znamenala, že hrál stále na předních stolech. V 7. kole hrál na 2. stole se 2. nasazeným hodně dlouho vyrovnaně, až kolaps v závěru jej připravil o půl bodu. V 8. kole bohužel opět prohrál, ale remíza černými v závěrečném kole mu zajistila nejenom 50%, ale také krásné 10. místo z 24 hráčů.

Nejtěžší úlohu měl Adam Zrůbek v H16. Proti silným a natrénovaným soupeřům měl problémy zejména v zahájení. Nakonec vydoloval 3 body a 20. místo. Pro úspěšnou hru v této (a vyšších věkových) kategoriích je pravidelný trénink nezbytný, až se do něj Adam pustí, může z něj být velice silný hráč.

Celkově ale všichni hráči, jejich doprovod i trenéři zaslouží poděkování za velmi dobrou reprezentaci A64 Grygov!

Konečné výsledky viz https://chess-results.com/tnr614355.aspx?lan=5&art=1&rd=9&fed=CZE

Výprava A64