Smolný závěr 1. ligy

Ve dnech 26. a 27. března se konalo poslední dvoukolo 1. ligy. Náš tým byl ohrožen sestupem a věděli jsme, že jen dvě zápasové výhry znamenají jistou záchranu, ale za příznivých okolností může stačit jen jedna.
Na sobotní zápas jsme měli trochu problém se sestavou, z různých důvodů nemohli hrát Jakub Fuksík, Jáchym Bareš a Jarda Šobáň, nakonec jsme ale dali do kupy konkurenceschopný tým. Vyrazili jsme do Orlové plni odhodlání a bojovnosti. Po hodině a půl hry zaknihoval první půlku Víťa Musil (8. deska). Víťovi se letos moc nedaří, ale pozici postavil dobrou. Soupeř sice jeho nabídku remízy odmítl, ale již za dva tahy přišel ke křížku a Víťa drahoty nedělal. Po další hodině hry přibyly tři půlky – Richard jr. (1.) stál černými spíše hůře, takže také nebyl důvod odmítat. Kuba Vaculík (5.) měl také černé proti „betonovému“ Pavlu Zabystrzanovi, který prohrává opravdu minimálně, i tady moc šancí na výhru nebylo. Libor Zvolánek (4.) měl pozici slušnou, ale necítil se nejlépe, a proto také souhlasil s remízou.
Stav byl tedy 2:2, na ostatních šachovnicích se bojovalo, pozice byly nejasné. Pak jsem bohužel remizoval i já (2.). Díky soupeřovu experimentu v zahájení jsem dlouho držel výhodu, která se ale kvůli dvěma drobným chybám při přechodu do koncovky zcela vytratila. Možná jsem mohl ještě chvilku soupeře zkoušet, ale remíza již byla velmi pravděpodobná. Věřil jsem, že poslední tři bojovníci své šance uplatní. Nešťastným hrdinou byl Petr Švancara (6.). Ze zahájení stál bílými lépe, rozhodl se tedy pro riskantní útok, který ale soupeř chladnokrevně odrazil a obrana špatné koncovky již byla nad Petrovy síly. Podobně smutný osud měl při své premiéře v 1. lize Marek Růžička (7.). V zahájení jej soupeř překvapil Ponzianiho hrou, Marek sice reagoval slušně, ale hrál hodně pomalu. Když překonal všechny problémy na šachovnici a dostal se do rovné koncovky, vše v časové tísni pokazil. Za rozhodnutého stavu dohrával Pepa Obšivač (3.), který černými dlouho odolával tlaku soupeře a udržoval šance na příznivý výsledek. Ale v časovce jej soupeř nachytal, a i Pepa musel kapitulovat. Nakonec tedy jednoznačných 5,5:2,5 pro domácí, ale průběh opravdu tak jasný nebyl. Pozdě večer nás dorazily i zveřejněné výsledky – překvapení v několika zápasech znamenala, že na 100% sestupujeme.

Přesto jsme chtěli v neděli vyhrát a posunout se alespoň na 9. příčku, kdy bychom pro příští sezónu byli náhradníky. Sestavu jsme drobně vyztužili – na posledních dvou deskách nastoupili Jarda Šobáň a po několikaleté pauze i Standa Sochor. Tentokráte jsem jako první skončil já (2.) – IM Klíma rozehrál bílými rovnou variantu skotské hry, a proto jsem souhlasil s remízou. Po dvou hodinách hry přidal remízu Jarda Šobáň (8.), zdálo se, že stojí spíše hůře, naopak na jiných šachovnicích jsme měli docela perspektivní pozice, tak nebyl důvod odmítat. Pak nás dostal do vedení Laďa Vaněk (4.) – černými ve francouzské nejprve vyrovnal hru, pak využil soupeřovy nepřesnosti a pohotově zavěsil. Pak bohužel přišlo zatmění u Libora (5.), kdy přehlédl elementární kombinaci a bylo vyrovnáno. Další remízu přidal Richard jr. (1.), výhoda ze zahájení se rozplynula a opakování tahů bylo víceméně vynucené.

Stav byl tedy jako v sobotu 2,5:2,5, naše vyhlídky tentokráte ale byly značně lepší – Pepa (3.) i Standa (7.) získali již v zahájení převahu, kterou udržovali i po výměně dam a otázkou bylo jen, zda soupeři pozice udrží či ne. Dobrodružnější byla situace u Petra (6.), ale ukázalo se, že Petr pozici chápe mnohem lépe, než soupeř a postupně zvyšoval svou převahu. Nakonec všichni naši borci zlomili odpor svých soupeřů a stanovili výsledek na konečných 5,5:2,5. Bohužel Chotěboř opět překvapivě bodovala a na druhé pomocné hodnocení se dostala před nás. Nakonec jsme tedy 10., a to na 99% znamená sestup do 2. ligy. To je sice nepříjemné, ale myslím, že jsme celou sezónu nehráli špatně a o našem umístění rozhodl především zápas s Vlčnovem, kdy soupeři nesportovně využili situace a nesouhlasili s přeložením zápasu. Vlivem onemocnění a covidovým nařízením nemohla nastoupit většina hráčů naší základní sestavy, a tak vlčnovští „bojovníci“ snadno zvítězili. Mimochodem, kdyby se zápas hrál a nám se podařilo zvítězit, tak padá právě Vlčnov! Ale nevymlouvejme se na okolnosti – stačilo dotáhnout k vítězství zápasy s Hošťálkovou a Jihlavou, kde byla velká převaha na naší straně a místo o záchranu bychom usilovali o postup do extraligy! Nevadí, sestup jsme již několikrát zažili a pevně věřím, že v příští sezóně budeme bojovat o návrat.

Zajímavé jsou i výsledky jednotlivců – nikdo vyloženě nezklamal, většina předvedla svůj standard. Pochvalu zaslouží Richard jr. za udržení 1. desky – 50% nevypadá efektně, ale mezi jeho soupeři bylo šest velmistrů! Výborně (jako vždy) bojoval Pepa Obšivač, který také jako jediný odehrál všechna utkání. A hodně dobře zahrál také Petr Švancara, který měl velmi slušné perfo i nejvíc výher.

Podrobnosti viz https://chess-results.com/tnr571989.aspx?lan=1&art=1&turdet=YES