Naši v soutěžích družstev mládeže

Ve dnech 13. – 14. června se v Cholině u Litovle konal krajský přebor družstev starších žáků. Náš oddíl zastupovalo Béčko, neboť Áčko hraje o soutěž výš. Hrálo se pět kol na pěti šachovnicích, zájem o účast mělo 7 našich hráčů, šanci dostali všichni. Na 1. šachovnici se museli střídat Adam Zrůbek a Radek Mikeš, protože oba (jako členové základní sestavy Áčka) byli takzvanými volnými hráči a v zápase může nastoupit jen jeden. Radek hrál tři partie, Adam dvě, bohužel všechny prohráli. Faktem je, že jejich soupeři byli výrazně silnější, takže se nedalo nic dělat.
Lukáš Bureš nastoupil 2x, jednu partii vyhrál, druhou prohrál. Dan Zrůbek odehrál všechna kola a získal 5/5 – výborný výkon. Na dalších šachovnicích dostaly šanci naše nejmladší naděje a rozhodně si nepočínaly špatně! Oto Růžička dobyl 2/4, Jenda Knápek 2,5/4 a Lenka Mikešová dokonce 5/5!
Celkově jsme tři zápasy vyhráli a dva prohráli těsně 2:3 a skončili na 4. místě z osmi zúčastněných družstev. Při troše štěstí v rozhodujícím zápase s Jeseníkem jsme mohli stanout na stupínku nejvyšším. Nezadařilo se, ale i tak lze naše vystoupení hodnotit jen kladně.

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr528332.aspx?lan=5&art=1

O týden později, tj. 20. – 21. června se dohrávala poslední 4 kola 1. liga mladšího dorostu. Připomeňme si, co tomu předcházelo – první čtyři kola jsme prohráli, dva zápasy dokonce 0:6. Samozřejmě jsme byli suverénně poslední a soupeři byli rádi, že jedno sestupové místo je obsazeno. My jsme se ale nevzdali a z následujících tří zápasů jsme dva vyhráli a jeden remizovali, což nám před dohrávkou dávalo dobré šance. V Krnově jsme se nejprve utkali s BŠŠ Frýdek – Místek C. Po přibližně dvou hodinách hry otevřel skóre v náš prospěch Lukáš Bureš (6. šachovnice) bílými. Další body přidali černými Radek Mikeš (5.) a Míša Černý (3.). Vedli jsme tedy 3:0 a měli výborné šance na vítězství v zápase. Soupeři sice bojovali a Adam Kurfürst (4.) a Ema Růžičková (2.) odešli poraženi, v té chvíli už ale směřoval k výhře Nikola Gregůrková (1.) a zápas tak skončil 4:2 v náš prospěch.
Odpoledne jsme se utkali s BŠŠ D. V utkání jsme byli favority, což ale někteří naši hráči bohužel nezvládli. Již po půlhodině prohrál Lukáš a po další hodině ho napodobil Radek. Jejich soupeřky jsou sice talentované dívky, ale kluci jim příliš problémů nepředložili. Naděje na úspěch v zápase žily, na všech ostatních šachovnicích jsme měli převahu my. Míša s Adamem srovnali skóre a rozhodovalo se na prvních dvou deskách. Nikola rutinovaně dotáhla partii do výhry, Ema v časovce bohužel chybovala a prohrála. Zápas tedy skončil 3:3, škoda ztracených dvou zápasových bodů!
I poslední den tak bylo o co hrát – k jistotě záchrany v soutěži jsme museli ještě jednou vyhrát. Nejprve nás čekal silný celek ze Zlína-Malenovic. Tentokrát ale naši nastoupili naprosto koncentrovaně a nedali soupeři šanci. Výborný výkon předvedli Lukáš, Radek a opět Míša, takže po dvou a půl hodinách jsme vedli 3:0. Nikola v lepší koncovce vynutila remízu, čímž zajistila zápasovou výhru. Další půlku přidal Adam a Ema po dlouhém boji bohužel opět prohrála. Celkově tedy 4:2.
V posledním kole jsme tedy bojovali o 4. místo – soupeřem byl favorizovaný tým Sokola Ústí (u Vsetína). Skóre otevřel Míša, který připojil další výhru. Přidal se k němu i Radek, jenž rovněž nedal soupeři šanci. Pak bohužel prohrál Adam a i na ostatních šachovnicích stáli lépe soupeři. Ovšem Lukáš zabojoval a ohroženou koncovku udržel. Pak silnému soupeři podlehla Nikola a stav se vyrovnal na 2,5:2,5. Borcem nakonec byla Ema, která dohrávala jako poslední z celé soutěže. Tentokráte časovou tíseň zvládla a udržela remízu. Nakonec tedy 3:3 a 8. místo z 12 družstev. Od 4. místa nás dělily dva zápasové body, škoda podcenění zápasu s nejslabším F-M B. Po hrůzostrašném začátku soutěže je ale 8. místo vynikající!

V celé soutěži jsme nasadili celkem 10 hráčů, ovšem Pepa Losse a Lenka Mikešová hráli jen jednou a prohráli. První šachovnici úspěšně hájila Nikola – 5/11 je slušný výsledek. Na dvojce trpěla Ema. 1,5/9 je málo, příslibem ale je, že ve většině prohraných partiích měla Ema dobré pozice, které kazila až v časovkách. Ale i čas k partii patří a Ema musí zabrat v tréninku, aby to příště bylo lepší. Výtečně si na trojce počínal Míša Černý – z prvních tří partií měl jen bod, pak ale vyhrál 7x v řadě a ziskem 8/10 byl hlavním strůjcem našeho zmrtvýchvstání. Jen tak dál! Adam Zrůbek (4.) také startoval slabě – 0,5/4, pak ale přidal 2/3 – celkových 2,5/7 je vzhledem k síle soupeřů slušných. Adam Kurfürst vydoloval 3,5/9 – také pěkný výsledek. Radkovi Mikešovi zpočátku chybělo sebevědomí – měl jen 1 bod z pěti, naopak z posledních pěti získal 4 body po dobrých výkonech – celkově tedy 5/10 – čímž výrazně přispěl k záchraně. Dan Zrůbek měl 0/4, v ostatních soutěžích hrál Dan lépe. V posledních čtyřech kolech se zapojil i Lukáš Bureš a ziskem 2,5/4 potvrdil, že do družstva patří.

Výsledky viz http://chess-results.com/tnr472880.aspx?lan=5&art=1

Vzhledem k tomu, že příští rok můžeme hrát ve stejné sestavě, věřím, že budeme atakovat medailové pozice!