Podivný zápas

V neděli 5. února 2023 jsme v 8. kole 2. ligy přivítali doma na UP tým Univerzity Brno. Nastoupili jsme bez Milana Žůrka a Petra Švancary, přesto jsme byli papírovými favority, na prvních třech deskách byly elové rozdíly výrazně v náš prospěch.

Ale nebylo to vše tak jednoduché. Jako první skončil po cca dvou hodinách Pepa Obšivač (3. š.). Jeho soupeř zvolil Cambridge-Springs obranu dámského gambitu a byl výborně teoreticky připraven. Přesto stál Pepa bílými o něco lépe, ale stačil jeden neopatrný tah a pozice se výrazně zkomplikovala. Pepa proto rozumně začal mírové rozhovory, které byly akceptovány. Tou dobou už se rýsoval bod na 8. desce u Jáchyma Bareše a také Jakub Vaculík (4.) měl pěšce víc, a i na ostatních šachovnicích měli problémy spíše naši soupeři.

Ještě před časovými tísněmi vyhrál Jáchym a Jakub Fuksík (6.), který pěkně využil pasivní hry svého soupeře. V tento moment zamířil do remízového přístavu i Richard ml. (1.), který bílými v italské nic nezískal a jezdcová koncovka šla jen stěží vyhrát. Na 4:1 zvýšil Libor Zvolánek (5.), jenž sehrál partii s mladistvým elánem a soupeři nedal nejmenší šanci. Já (2.) jsem ze zahájení získal velice perspektivní pozici, ale kritický moment jsem prováhal a vzniklá koncovka těžkých figur byla vyrovnaná. Proto jsem jistil zápasovou výhru remízou.  

Velmi pěknou partii hrál Jarda Šobáň (7.), když ale měl sklízet ovoce, zakopl a hrubou chybou vše pohřbil. Borcem nakonec byl Culda. Ten svého pěšáčka udržel až do věžovky, která ale přes veškerou snahu nešla vyhrát. Nakonec tedy hubená výhra 5:3, kterou tentokráte zajistila dolní polovina týmu.

Naši konkurenti z Kroměříže prohráli, takže náš náskok se zvýšil, ale ještě nás čekají tři těžká kola. Držte palce!  

Tabulka a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2828/

V oblastní soutěži se vyznamenala naše mládež, která v souboji generací smetla Sigmii Olomouc B 6:2 a stále drží 2. místo.

Tabulka a další podrobnosti viz https://www.chess.cz/soutez/2850/