Poslední krok

V neděli 9. 4. 2017 se konalo poslední kolo 1. ligy – východ. Naše družstvo mělo jedinečnou šanci postoupit do extraligy – stačilo porazit Pandu Rychnov. Hosté přijeli dost oslabeni, a proto se náš úkol zdál být lehce splnitelný. Už asi po hodině hry se na zadních šachovnicích začaly rýsovat první body.

Pak bohužel prohrál Dejf (2.), partie se mu tentokráte opravdu nepovedla. Naštěstí brzy vyrovnal Radek Sluka (5.), jenž rázně vyvrátil pochybnou koncepci černého. Na všech zbývajících šachovnicích jsme měli větší nebo menší výhody. Blížící se časovky ale přinesly dost nepříjemnou zápletku – nejprve jedním neopatrným tahem ztratil těžce vydobytou výhodu Richard jr. (1.) a musel se spokojit s remízou. Ještě hůře si počínal Jakub Fuksík (7.) – soupeře zcela přehrál, ale špatně hospodařil s časem a v časové tísni se nevyhnul těžkým chybám, které vedly k jeho porážce.

1lv-grygov-rychnov-1

Stav je tedy 1,5:2,5 a zbytek už nevypadá tak optimisticky – Petr Švancara (8.) má sice velkou výhodu a mělo by být jen otázkou času, kdy ji realizuje. Naopak Pepa Obšivač (4.) má celkem jasnou remízu a výhoda Marka Malého (6.) odpovídá jeho jménu. I proto pokračuji v boji v dost rovné jezdcovce.

Po pěti hodinách přichází happy-end – Petr vítězí, Pepa remizuje a za stavu 3:3 můj soupeř ztrácí v koncovce půdu pod nohama a dost mi pomáhá k důležitému bodu. Je to 4:3, Marek jistí výhru remízou a můžeme jít slavit! Výsledky ostatních zápasů (prohra MS Brno a jen těsné vítězství Třince) znamenají, že by nám stačilo poslední kolo i remizovat, takže to vlastně bylo vše s rezervou. 🙂

1lv-grygov-rychnov-4

 

Celkové zhodnocení jednotlivců:

Nejlepší výkon podal Richard jr. na 1. desce – po prohře v 1. kole zaznamenal 4 výhry a 6 remíz, celkově tedy 7/11 – performance přes 2 500 – a to mezi jeho soupeři byli 3 GM a 5 IM!

Příliš se nedařilo Dejfovi – 4,5/10 je určitě pod jeho možnosti, v extralize to bude lepší!

Můj výkon byl hodně průměrný – první polovina byla výborná (5/6), pak jsem ale po dvou prohrách znejistěl, následovaly dvě remízy a šťastná výhra v posledním kole. Celkem tedy 7/11, což není tak špatné, ale kvalita partií určitě měla být vyšší!

Naopak velice kvalitní výkon opět podal Pepa Obšivač – 7/10 bez prohry, velká opora týmu!

Nejlepší procentuální výsledek měl Radek Sluka. Zpočátku moc nenastupoval, ale v posledních čtyřech kolech zaznamenal 3,5/4 (celkově 4,5/6) – bodoval v důležitých zápasech!

Velkou posilou byl host z Velkých Losin Marek Malý, získal 4,5/7, perfo takřka 2 300. Jsem rád, že jsme přispěli k Markově motivaci i nadále se věnovat šachu, byl naší oporou!

Jako za mlada si počínal Jakub Fuksík, v prvních devíti kolech získal 7 bodů a byl největším tahounem. Prohry v posledních dvou kolech trošku degradovaly jeho výkon, ale 7/11 je pořád velmi pěkných!

Zejména remízami v těžkých bojích přispěli k zápasovým vítězstvím Petr Zatloukal (2/4), Pepa Zedník – 1 ze dvou (nastoupil proti přímým konkurentům Brnu a Třinci), Libor Zvolánek (2,5/4) a Jáchym Bareš 0,5/1. Všichni ani jednou neprohráli a odvedli spolehlivý výkon. Nejlépe bodujícím zadákem byl Petr Švancara – 5,5/8 bez prohry – vynikající! Naopak nevedlo se Jardovi Šobáňovi 0,5/3, který pak dobrovolně dával přednost startu v KP, kde byl kapitánem.

1lv-grygov-rychnov-3

Ale důležité bylo, že všichni dokázali táhnout za jeden provaz, bojovat a když se někomu dočasně nedařilo, zastoupili ho ostatní. Proto je úspěch našeho TÝMU zcela zasloužený!

1lv-grygov-rychnov-2