Premiéra v dresech

Ve dnech 27. – 29. května 2016 jsme se opět zúčastnili Mistrovství ČR družstev starších žáků v Seči. Abychom posílili týmového ducha, pořídili jsme si slušivé dresy (viz přiložené fotografie – kdo ještě nemá, může si je objednat u autora tohoto článku).

Stejně jako loni se nám nepodařilo dát dohromady nejlepší možnou sestavu, ale všichni zúčastnění (hráči i vedoucí) se rozhodli nedat svou kůži lacino. To se lehko řekne, ale již první kolo ukázalo, že samotná bojovnost nestačí a přes veškerou snahu jsme podlehli favorizovanému Starému Městu 0:6. Ve druhém kole jsme se rehabilitovali a stejným poměrem porazili Čelákovice B. Toto hladké vítězství část našich hráčů a pár dalších kol sehráli nepříliš zodpovědně. Výsledky tomu odpovídaly – prohra 2:4 s Lokomotivou Brno B ještě byla po boji, ale remízu 3:3 s Litovlí za úspěch považovat nemůžeme, i když faktem je, že jsme ji zachraňovali až v hodině dvanácté. Následovala zbytečná prohra 1,5:4,5 s Lanškrounem a první den jsme zakončili další bodovou ztrátou s Polabinami C. Po šestém kole nám patřila opravdu nelichotivá 53. příčka z 60 zúčastněných družstev. Sobotní večer jsme se odreagovali při Dixitu a šli brzy spát, abychom v neděli zachránili, co se zachránit dá.

V 7. kole jsme se střetli s Oazou Praha D. Že ani Déčka nesmíme podceňovat se přesvědčila Jana, která si nechala dát mat na poslední řadě. Naštěstí ostatní si pozor dali a tak jsme zaznamenali výhru 4,5:1,5. Výhra se rýsovala i v předposledním kole s Hradcem Králové, pak ale zaškobrtl do té doby spolehlivý Matěj a bylo to 3:3. V posledním kole jsme se vypjali k našemu asi nejlepšímu výkonu a spolehlivě zdolali Kobylisy B 5:1, což nás katapultovalo na snesitelné 38. místo.

Jak si vedli jednotlivci? Matěj Hrabal sedm kol spolehlivě držel 1. šachovnici (5,5/7), prohry v posledních dvou kolech jeho výsledek poznamenaly, ale dá se říci, že jako lídr se osvědčil. Největší oporou týmu byl Honza Šobáň, jenž se (většinou zkušenějších) soupeřů na dvojce nezalekl a zaznamenal pěkných 6,5/9. Jeho partie měly dosti podobný průběh – při přechodu ze zahájení do střední hry Honza věnoval hodně času hledání správného plánu a dostal se do časového skluzu, který se ve střední hře ještě prohloubil. Když se ale Honzův čas přiblížil nule (hrálo se s desetisekundovým přídavkem), dokázal Honza zrychlit a i v rychlém tempu hrát poměrně bez chyb. Faktem je, že celkem asi 20x se dostal až na 1 sekundu, ale čas nepřekročil ani jednou! Pěkný adrenalin pro spoluhráče, trenéra i diváky. Takže výkon velmi dobrý, ale rozhodně bych doporučil nepodceňovat i domácí přípravu. Třetí desku hájil Petr Ondra, který přes svůj věk ještě moc zkušeným borcem není. Podle toho jeho partie vypadaly – buď hrál zbytečně rychle a dělal chyby, anebo naopak přemýšlel a dostával se do časovek. Ty však nezvládal tak dobře jako Honza a to ho stálo zbytečné body, 5/9 je tedy ještě dobrých. Podobně (ne-) zkušená je i Jana Obšivačová a i ona střídala dobré okamžiky s horšími, nakonec uhrála jen 4/9, určitě mohla uhrát o 1-2 body víc. Poslední dvě šachovnice byly obsazeny dvěma nováčky – Lukášem Burešem a Betty Kamarádovou. Oba hráli poměrně zbrkle a partie byly plné chyb. Po prvním dnu měli oba pouhý jeden bod ze šesti. Naštěstí na neděli se oba vyspali lépe – Betty zafinišovala 3/3, Lukáš přidal body dva. Nejhorší to tedy nebylo, ale oba se musí zklidnit, věnovat partii více času a bude to výrazně lepší!

Jak již bylo uvedeno výše, výsledek družstva byl spíše průměrný, přitom v minulosti to bývalo lepší – viz přiložená historie naší účasti na tomto turnaji. Zkusme si tedy dát pro příští rok závazek – nastoupit co nejkompletněji a zabojovat o příčky vyšší! Na závěr bych rád poděkoval všem zúčastněným dospělým za pomoc s organizací a dopravou.

Historie účasti A64 Grygov na MČR starších žáků

sec2016-1 sec2016-2sec2016-6 sec2016-5 sec2016-4 sec2016-3