První bod v dorostenecké lize

V sobotu 7. prosince pokračovala dorostenecká liga dvěma zápasy. Dopoledne jsme se utkali s favorizovaným celkem Krnova. Vzhledem k tomu, že jsme (z různých důvodu) postrádali hned polovinu základní sestavy, nebyly šance veliké. Naši bojovali, ale bohužel naděje vzaly za své poměrně rychle. Věřil jsem, že Pepa Losse, hájící 5. šachovnici, by mohl být naším tajným trumfem – v Dlouhodobém turnaji se mu docela dařilo. Pepa se ale asi špatně vyspal – už ve 4. tahu ztratil pěšce, v 15. přišel o figuru a mohl jít brzy na oběd. Partie se nevyvedla ani Adamu Zrůbkovi (2. š.). V ostré variantě ztratil dvě důležitá tempa a soupeř velice instruktivně vyhrál v miniaturce. Lenka Mikešová (6.) zvládla prvních dvacet dva tahů velice dobře a měla pěknou pozici. Kritický byl 23. tah, kdy ztratila figuru bez náhrady, a bylo po partii. Velice nadějně stál Radek Mikeš (3.), pak se ale také seknul a také odešel poražen. Dan Zrůbek (4.) sehrál bílými zahájení pasivně, a i když partie trvala dlouho, měl ji soupeř pod kontrolou a v koncovce zavěsil. Nejdéle bojovala Nikola Gregůrková (1.), ale i její figury postrádaly prostor pro aktivní hru a byla postupně zardoušena. Nakonec tedy hrozivých 0:6. Soupeři předvedli kvalitní hru, vyhráli zaslouženě, ale my jsme jim dost pomohli.

V odpoledním kole jsme již nastoupili kompletnější – místo Pepy a Lenky nastoupili Míša Černý a Adam Kurfürst, proto jsme si na Ostravu věřili. Naše plány se začali hroutit už po pár minutách, když si Dan (6. š) nechal dát mat již v 7. tahu! V turnaji začátečníků snad pochopitelné, v dorostenecké lize velká nezodpovědnost, která se, doufám, už nebude opakovat. Bohužel po hodině a půl ho napodobil Radek (5.), který ve složité pozici ztratil dámu. Radek hrál dvě složité partie, takže chyba se stát může. Výdrž se nejlépe natrénuje ve vážných partiích, neúspěch nesmí hráče odradit! Nicméně 0:2 začalo připomínat ranní debakl.
Naštěstí první čtyřka se nevzdala a příkladně zabojovala. Partie Adama Zrůbka (3.) se několikrát otočila. Nejprve Adam ztratil kvalitu, pak si ale jeho soupeř nechal chytit věž. Adam tak měl figuru víc, ale za tři pěšce. V koncovce se mu podařilo jednoho pěšce získat, ale vzhledem k redukovanému materiálu již nemohl vyhrát a musel se spokojit s remízou. Výbornou partie sehrál Adam Kurfürst (4.). Nejprve černými trpělivě odrazil hrozby soupeře, pak sám vymyslel pěknou kombinaci, která vedla k jeho výhře. Velice hezky vyhrál černými i Míša (2.), který soupeře přehrál strategicky i takticky. Za vyrovnaného stavu dohrávala Nikola (1.). Nikola sehrála velice slušně a měla výhodu, ovšem pozice byla velice ostrá a složitá. Nikola nehrála úplně přesně a partie skončila zaslouženou remízou. Získali jsme tedy první zápasový bod a především sami sobě dokázali, že soupeři v dorostenecké lize nejsou nepřekonatelní.