Splněná povinnost

V neděli 1. 12. 2019 jsme v Ostravě proti místnímu TJ B odehráli 4. kolo 2. ligy. I když jsme nenastoupili kompletní, byli jsme v utkání favority. Největší elový rozdíl byl na prvních dvou šachovnicích. Také první dosáhl vyhrané pozice Radek Sluka (2. š.), který rutinovaně obehrál svého mladého soupeře a mířil do koncovky s materiální i poziční výhodou. Rovněž můj protivník na 1. šachovnici příliš nekladl odpor, a tak jsem již před 20. tahem stál na výhru.

Oba naši soupeři se ale nechtěli vzdát, a tak jako první skončil Petr Matoušek (3.), který černými postavil pevnou pozici a nabídl remízu, která byla akceptována. Druhý nerozhodný výsledek byl zaznamenán na 8. desce, kde měl letošní premiéru Pepa Zedník. Soupeř ho trochu překvapil Albinovým protigambitem, Pepa pozici zjednodušil a v rovné koncovce zamířil do remízy.

Celý bod jako první získal Libor Zvolánek (4.). Libor hrál královskoindický útok bílými, a když soupeř vyrobil pár nepřesností, nedal mu šanci. V této příznivé chvíli nebylo třeba, aby Jarda Šobáň (6.) ve vyrovnané pozici riskoval a soupeři tak získali další půlbod. Jako na houpačce byla partie Jáchyma Bareše (7.) – ze zahájení získal převahu, ve střední hře stál lépe soupeř, ale při přechodu do koncovky byl neopatrný a Jáchym velice hezky studiově zvítězil v různobarevných střelcích.

Po časové kontrole remizoval Jakub Fuksík (5.). Kuba stál černými lépe, ale v časovce výhodu vypustil a remíza byla nevyhnutelná. Za stavu 4:2 se dohrávaly dávno rozhodnuté duely na prvních dvou deskách. Můj soupeř konečně pochopil, že koncovka s kvalitou a dvěma pěšci míň je prohraná a rezignoval. Nakonec i Radek soupeře dorazil a stanovil jednoznačný výsledek 6:2 – viz
https://www.chess.cz/soutez/2422

Céčko hrálo důležitý zápas oblastní soutěže v Konici, kde po velké bitvě těsně prohrálo 3,5:4,5. Kladem jsou výhry bratří Zrůbků nad papírově silnějšími soupeři, rovněž Míša Černý vybojoval cennou remízu.