První ztráta

V neděli 12. ledna 2020 jsme se v 6. kole 2. ligy utkali v Porubě s místním Slavojem C. Zatímco my jsme se v průběžném pořadí vyhřívali na 1. místě, domácí byli poslední. Oba týmy nastoupily celkem kompletní, elová převaha byla na naší straně, ale jen na 2. a 3. šachovnici byla výrazná.

Zápas nás nezastihl v nejlepší formě, naopak domácí bojovali jako lvi. Přesto jsme se ve 4. hodině hry dostali do vedení – Pavel Viták (4. š.) bílými v Caro-Kannu soupeře pěkně přehrál a výhodu přesvědčivě uplatnil ve věžovce. Já (2.) jsem bílými v zahájení žádnou výhodou nezískal, ale v koncovce jsem využil chyb soupeře a zvýšil na 2:0. Pak domácí snížili na 3. šachovnici. Pepa Obšivač stál černými po zahájení velmi pěkně. Pak poněkud optimisticky obětoval pěšce a potřebnou kompenzaci nezískal a soupeř svou příležitost využil na 100%. Naše vedení navýšil Libor Zvolánek (5.). Jeho partie probíhala celkem poklidně a po postupných výměnách doplula do věžovky. Tu však soupeř poměrně rychle pokazil. Hodně dobrodružná byla partie na 1. šachovnici. Richard jr. se rozhodl překvapit soupeře výběrem zahájení, bohužel nakonec se sám stal lovnou zvěří a musel vynaložit veškerou vynalézavost, aby přežil. Podařilo se mu pozici řádně zkomplikovat a po 40. tahu už byla pozice dost nejasná, i když stále nadějnější pro soupeře. I proto byla nabídnuta remíza akceptována.

Vedli jsme tedy 3,5:1,5 a dohrávaly se partie na posledních třech šachovnicích, ve kterých neměl být problém potřebný bod získat. Jáchym Bareš (8.) stál ze zahájení dobře, ale hrál pomalu a dostal se do časovky, kde se partie párkrát otočila a skončila ve věžovce s pěšcem míň u Jáchyma. Nakonec drama skončilo zaslouženou remízou. Bohužel tou dobou začal svou partii kazit Jakub Fuksík (6.), který předtím excelentní hrou dosáhl vyhrané koncovky. V závěrečné časovce ale několikrát pochybil a dovolil soupeři zvítězit. Posledním bojovníkem tak byl Jarda Šobáň (7.), jenž bojoval v prohrané koncovce. Přes veškerou snahu ale nakonec musel kapitulovat a zápas skončil 4:4. Po pěti vyhraných zápasech tedy první ztráta, ale rozhodující duely jsou teprve před námi.