Statečný boj oslabených týmů

Z různých důvodů chyběla Áčku v neděli 26. 1. 2020 čtveřice hráčů základní sestavy, což negativně poznamenalo i sestavu Céčka v oblasti.

Do boje o vedení ve 2. lize šli tedy v roli favorita hosté z Třince, ovšem Elové rozdíly nebyly velké a my jsme byli odhodláni nedat soupeři ani políčko zdarma. První polovina zápasu pro nás vypadala nadějně. Můj soupeř na 1. šachovnici v zahájení zaváhal a ztratil dvě tempa, což se mu už nepodařilo dohnat, a tak jsme po třech hodinách vedli 1:0. Pak ale naše akcie začaly klesat. Nikola Gregůrková (8.) dlouho černými odolávala nekorektnímu útoku soupeře a výbornou hrou získala vyhranou pozici. V časové tísni ale chybovala a místo vedení 2:0 bylo vyrovnáno. Bohužel chybovali i mnohem zkušenější hráči. Radek Sluka (2.) černými soupeře krásně přehrál, ale také se v časovce nerozhodl dobře a z výhry byla remíza. Libor Zvolánek (3.) hrál vyrovnanou partii, dokonce získal pěšce, pak byl ale nucen odevzdat kvalitu, a nakonec mu soupeř chytil dámu.

Vyrovnal Jarda Šobáň (6.). Jeho partii jsem pořádně neviděl, ale koncovku sehrál Jarda rutinovaně. Méně se dařilo Petru Švancarovi (4.). Ten v zahájení černými ztratil pěšce, pak ale bojoval jako lev a zdálo se, že by měl partii udržet. Koncovku bohužel sehrála soupeřka excelentně a Peťa důležitou remízu nepřidal. Naději nám vrátil Jáchym Bareš (7.), jemuž se povedla velmi hezká poziční partie – soupeřovu francouzskou pěkně rozebral a věžovka byla jednoznačná.

Za stavu 3,5:3,5 dohrával Jakub Fuksík (5.). Kuba měl nejprve převahu, ve střední hře ale zaváhal a dostal se do velké defenzívy. Přes dlouhý, houževnatý odpor se mu partii zachránit nepodařilo, což znamenalo naši nejtěsnější porážku.

Céčku tedy chyběl Jáchym, Nikola, dále Víťa Musil a Martin Malenovský. Soupeři – SK Prostějov C měli hrozivou převahu asi 3 500 Elo bodů, což teoreticky znamenalo jejich jasnou výhru. Začátek potvrdil papírové předpoklady – po hodině hry nezvládl nadějnou pozici Lukáš Bureš (7.). O něco déle bojoval Otík Růžička (8.), bohužel v zápletkách střední hry ztratil několik pěšců a koncovku nešlo udržet. Náš prapor pozvedl Míša Černý (4.), který sehrál excelentní partii a nedal zkušenějšímu a silnějšímu soupeři žádnou šanci.

Dan Zrůbek (6.) se dostal pod velký tlak soupeře, kterému ale vytrvale čelil a v koncovce dokázal zlikvidovat všechny soupeřovy pěšce a vynutil remízu. Pak bohužel prohrála Ema Růžičková (3.), nutno říct, že její soupeř hrál opravdu dobře. Zápas zdramatizoval Jan Bouchal (2.). Ten se sice také musel dlouho bránit, pak ale přešel do protiútoku a snížil tak na 2,5:3,5.

Velice napínavou partii hrál Adam Zrůbek (5.). Od začátku se snažil jen o útok na soupeřova krále, a když soupeř jeho snahu podcenil, získal Adam velkou převahu. Mat se mu dát nepodařilo, tak přešel do výhodné koncovky, kde se ale projevily zkušenosti soupeře, který udržel remízu.  O vyrovnání příkladně bojoval kapitán týmu Marek Růžička. Marek hrál s výrazně silnějším soupeřem, kterého se ale nezalekl. V přechodu ze zahájení do střední hry získal velkou převahu, ve složitých zápletkách ji ale ztratil a byl nucen odevzdat figuru za tři pěšce. V dramatické koncovce ale kupodivu chyboval soupeř a prvotřídní senzace je na světě!