Šachový svátek

Ve dnech 12. – 19. srpna 2023 proběhl v olomouckém hotelu Flora již 24. ročník Olomouckého šachového léta – Memoriálu Jaroslava Fuksíka. Tato akce kvalitou i kvantitou účastníků patří mezi nejlepší šachové turnaje v celé ČR. Hlavních festivalových turnajů hraných vážným tempem se zúčastnilo 242 hráčů z 26 zemí celého světa, mimo jiné Japonska, Jižní Koreje a Jihoafrické republiky.

Hráči našeho klubu tak mohli poměřit síly s kvalitní zahraniční i tuzemskou konkurencí. Ve dvou uzavřených velmistrovských skupinách jsme zástupce neměli, neboť Richard Biolek mladší dal před osobními ambicemi přednost přípravě našich mladých nadějí. V mistrovském turnaji B1 jsem nepříliš úspěšně bojoval já (pozn. Richard Biolek starší). Již v prvním kole jsem zachraňoval podezřelou pozici s korejským talentem (pozdějším vítězem) Kwonem a druhou partii jsem po hrubé chybě v propočtu prohrál. Pak šel můj výkon nahoru, ale ne vždy se mi podařilo získanou výhodu uplatnit, a nakonec jsem s bilancí 2 výhry, 6 remíz a 1 prohra skončil na 4. místě. Ve stejné skupině bojoval šestnáctiletý ukrajinský mladík Timofej Bokhnak, jemuž nekompromisní hra vynesla 4 body. To na první start v takové konkurenci není špatné, Timofej dokázal, že bude platnou posilou našeho A-družstva v 1. lize dospělých.

V mistrovství ČR seniorů nad 50 let bojovali Michal Štěrba, který získal 3 body a Jana Biolková, která se ziskem 2,5 bodu obhájila titul mezi ženami. V MČR seniorů nad 65 let se statečně jako vždy bil Víťa Musil, po pěti kolech měl slušných 3,5 bodu. Bohužel nevyšla mu druhá polovina soutěže (2 prohry a 2 remízy), takže jen zapadl do průměru.

Nejvíce zástupců jsme logicky měli v otevřeném turnaji. Nejlépe skončil Jarda Šobáň. Jarda sice zbytečně prohrál ve 3. kole se slabším hráčem, pak ale zabral a se 6 body dělil 6. – 14. místo, dle pomocného hodnocení byl 12. Skvělý start – 3,5/4 předvedl Míša Černý. Pak utrpěl několik šrámů, zejména zbytečná prohra v posledním kole bolela, přesto je 24. příčka a slušný přírůstek ELA povzbuzením do dalšího tréninku. Příliš se nedařilo bratrům Zrůbkovým. Lépe nakonec skončil Dan (pomohla mu i kontumační výhra v posledním kole), ale 0/4 bílými je varujících. Adam měl dobrý start – 1,5/2 proti silnějším soupeřům, pak ale zpomalil, a nakonec zakotvil na 50%. Rovněž 4,5 bodu získal Marek Růžička. Jedno kolo vynechal, ale jelikož všichni jeho soupeři byli papírově slabší, moc kvalitní výsledek to není. Samozřejmě hrát při práci není jednoduché a Marek jistě v nadcházející sezóně potvrdí, že je naší oporou.

Výborný výkon předvedla Lenka Mikešová. Lenka sice prohrála první dvě kola (ovšem s hráči o více než 500 ELO bodů silnějšími), bojovnost ale neztratila. Od 3. kola se jí začalo dařit, porazila několik výrazně silnějších soupeřů, a nakonec získala krásné 4 body, což znamená přírůstek 111 ELO bodů! Zahanbit se nenechal ani její bratr Radek, který dokonce vyhrál už v 1. kole a ve druhém bojoval na 2. stole. Celkem vybojoval také 4 body a +132 ELO bodíků. V turnaji se neztratili ani dva nejmladší – Jenda Knápek a Otík Růžička. 3/9 nevypadá příliš úspěšně, oba ale také získali nějaké to ELO, ale především spoustu neocenitelných zkušeností.

Organizace klapala jako perfektně namazaný stroj, slyšeli jsme jen slova chvály. Velké uznání a poděkování zaslouží Jakub Fuksík, který byl ředitelem celého festivalu a výborně navazuje na dlouholetou činnost svého táty.

Reportáže České televize z letošního ročníku Olomouckého šachového léta: