Vynikající výsledek na Mistrovství ČR družstev starších žáků

Ve dnech 28. – 29. 5. 2022 proběhlo v Chrudimi MČR družstev st. žáků, kterého se zúčastnilo celkem 54 týmů. To je o něco menší počet, než býval v minulosti, ale to se po dvouleté pauze dalo předpokládat. Nicméně nejvýznamnější střediska mládeže byla zastoupena a kvalita turnaje neutrpěla. My jsme byli nasazeni na 18. místě.

V 1. kole jsme se střetli s Vyšehradem a úlohu favorita jsme splnili na 100% – 6:0. To nám přisoudilo 2. kole 5. nasazený tým – VŠTE České Budějovice. Samozřejmě jsme bojovali naplno, pochvalu zaslouží zejména Dan Zrůbek, Lenka Mikešová a Adam Kurfürst, kteří vyhráli a zajistili tak zápasovou remízu 3:3. Ve 3. kole jsme se utkali s 9. nasazeným Krnovem. I zde byl průběh poměrně vyrovnaný – vyhrál Adam Zrůbek, remizoval Dan a Klára Barešová a za stavu 2:3 dohrával svou dobrodružnou partii Adam K. Ten stál nejprve velice dobře, pak na výhru, poté ale provedl nepovedenou kombinaci, při níž ztratil figuru a rázem měl prohranou koncovku se dvěma pěšci méně. Adam ale bojoval dál a soupeř v časové tísni nakonec vlezl do jednotahového matu. Nakonec tedy se štěstím 3:3.

Druhou třetinu jsme zahájili pohodovou výhrou s Českou Lípou 4:2. Zbytečně sice prohráli Jenda s Klárou, na prvních čtyřech deskách jsme ale nezaváhali. V 5. kole nás čekala 12. nasazená Náměšť n. O. Očekávali jsme další vyrovnaný zápas, opak byl ale pravdou. Poměrně rychle a zbytečně prohrál Jenda a pak i Klára a ani na dalších šachovnicích to nevypadalo moc dobře. Po boji prohrála i Lenka s Danem, a tak Adamové usilovali jen o zmírnění porážky. Adam Z. nakonec s trochou štěstí vyhrál na čas a Adam K. v turbulentní koncovce uhájil remízu. Celkově tedy 1,5:4,5. Náročný sobotní program zakončilo 6. kole proti Čelákovicím. Ty byly nasazeny těsně před námi čili mělo jít o vyrovnaný boj. Iniciativa byla na naší straně – postupně vyhráli Jenda, Adam K. a Dan, bohužel se nevedlo děvčatům, která prohrála. Nicméně stále jsme měli reálné šance na zápasovou výhru, neboť Adam Z. nestál hůř. Bohužel Adam tentokráte svou pozici nezvládl, a tak následovala další zápasová remíza. Zde je třeba připomenout, že za výhru družstva jsou 3 body, za remízu jen jeden. Čili remíza má blíže k porážce než k výhře. I pomocné hodnocení hodnotí výše výhru se slabým soupeřem než dvě remízy se silným. Myslím, že by se pro mistrovství republiky dal použít lepší herní systém, ale samozřejmě podmínky byly stejné pro všechny.

Po prvním dnu jsme byli na 26. místě, ale věřili jsme, že pokud se dobře vyspíme, můžeme se posunout vzhůru. V 7. kole nás čekaly Kralupy n. V. Nezadařilo se Lence, která narazila na mimořádně disponovaného soupeře, ale ostatní zabrali naplno a postupně vyhrála Klára, Jenda, Adam K. i Adam Z., Danova remíza tak stanovila konečný účet 4,5:1,5. V 8. kole jsme hráli s Vlašimí. Ta dlouhodobě patří ke špičce mládežnického šachu, ale tentokráte měla oslabenou sestavu, nasazená byla 26. Bohužel velmi rychle prohrál Jenda, misku vah na naši stranu posunuly výhry Kláry a Adama K. Dan měl na šachovnici jasnou remízu, proto i Lenka s Adamem Z. vynutili remízy z pozice síly a těsně jsme zvítězili 3,5:2,5. Tím jsme poskočili do první desítky průběžného pořadí. V posledním kole jsme zápolili s dalším výrazným centrem mládeže – Starým Městem. Tento celek z moravského Slovácka již 40 let patří ke špičce mládežnického šachu v republice. Zde ale také nebyl v nejlepší sestavě, takže šance byly zcela otevřené. Tentokráte rychle vyhrál Jenda, bohužel Adam K. ztratil dámu v zahájení a brzy bylo vyrovnáno. Do vedení nás dostala Klára a vše vypadalo růžově – Dan stál na výhru, Adam Z. měl lepší koncovku a Lenka také stála o něco lépe. Pak se ale Dan zalekl soupeřova protiútoku, strašlivě zazmatkoval a rychle prohrál. Nezbývalo než ze zbývajících partií vydolovat 1,5 bodu. Adam po chvíli tápání našel vyhrávající plán a ukázkově ho realizoval. Lenka tedy neriskovala a v klidu remizovala a vyhráli jsme 3,5:2,5, což znamenalo 6. místo v celkovém pořadí! Měli jsme trochu štěstí, že jsme se vyhnuli medailistům, ale domnívám se, že za vynikající neděli (a to ani sobota nebyla špatná) je první desítka zasloužená.

K výkonům jednotlivců – Adam Zrůbek byl opět oporou, možná mohl mít i nějaký půlbodík více, ale 6,5/9 na 1. šachovnici je velmi dobrý výkon. I Dan si vedl dobře, škoda zbytečné prohry v posledním kole. Třetí šachovnici hájila Lenka Mikešová. Po dobrém startu – 3/4 se trochu zasekla třemi nulami, ale remízy v posledních dvou kolech nejen dokázaly její kvality, ale především výrazně pomohly družstvu. Spolehlivým dodavatelem bodů byl Adam Kurfürst – 7,5/8 bylo famózních. Malou kaňkou je výpadek v posledním kole, který naštěstí spoluhráči dokázali kompenzovat. Jenda Knápek někdy hraje trochu lehkovážně a nevnímá možnosti soupeře. To jej připravilo o 1 – 2 body, takže nakonec získal jen 4/9. Nedělním zlepšením ale také přispěl k umístění družstva. Klára Barešová hrála poprvé turnaj takového významu, po normálním začátku (1,5/3) zbytečně pokazila vyhranou partii ve 4. kole, což ji sebralo sebevědomí i na další dvě kola. Na neděli se ale vyspala skvěle a finišem 3/3 se dostala na slušných 50%.

Všichni hráči, stejně jako doprovod zaslouží poděkování za vzornou reprezentaci klubu!

Výsledky viz https://chess-results.com/tnr639270.aspx?lan=1