Úspěšné jaro

Ačkoliv počasí plně odpovídá přívlastku aprílové, již před vice měsícem začalo jaro, které přineslo další soutěže mládeže i dospělých.

Nejprve se 2. dubna na Přírodovědecké fakultě UP konal krajský přebor družstev mládeže. Mezi šesti týmy jsme potvrdili roli favorita, zvítězili ve všech zápasech a suverénně získali zlaté medaile. Pochvalu zaslouží celý tým ve složení Václav Sochor (host z Horky n. M.), Jan Knápek, Květa Bouchalová, Oto Růžička a Manfred Líbal.

zleva Fredy, Otík, Květa, Jenda, Vašek

Tradičně na Velikonoce, tedy v termínu 14. – 17. dubna se rovněž na UP uskutečnil již 24. ročník Turnaje přátelství, který byl zároveň krajským přeborem jednotlivců všech věkových kategorií. Ve skupině A – FIDE openu na 7 kol – jsme měli čtyři zástupce mezi 15 zúčastněnými. Největší radost nám udělal Jáchym Bareš, který s pěti body obsadil druhé místo a zároveň se stal krajským přeborníkem jednotlivců. Velmi dobrou formu ze soutěží družstev potvrdil Jarda Šobáň, jenž 2x vyhrál a 5x remizoval a se 4,5 body byl 4. a v KP bral stříbrnou medaili. Spokojen byl i Víťa Musil, který během turnaje oslavil sedmdesátiny, 10. místo se třemi body jsou pro něj úspěchem. Daniel Jařab stavěl dobré pozice, ale výpadky v taktice ho stály spoustu bodů, a nakonec skončil na posledním místě.

zleva Jarda Šobáň, Jáchym Bareš a bronzový Roman Gawlas z Litovle

Na startu kategorie B stanulo 25 hráčů, mezi nimi opět kvarteto našich. Výborně se prezentovali bratři Zrůbkové. Celý turnaj se pohybovali na předních stolech, nakonec Adam vybojoval 6 bodů z devíti a 4. místo, Dan 5,5 bodu a 6. místo. Lenku Mikešovou zbrzdil nepovedený start, když ze tří dobrých pozic nezískala ani jeden bod. Jak je u ní zvykem, bojovala i nadále a ze zbývajících šesti partií vyválčila 2,5 bodu, což stačilo na 23. místo. Vzhledem k tomu, že většina soupeřů byla papírově silnějších, nejedná se o žádnou tragédii, naopak zkušenosti z těžkých partií se budou hodit! Květa Bouchalová po první partii onemocněla a musela svou účast zrušit.
V nejpočetněji obsazené kategorii C startovalo 36 hráčů, mezi nimi pět našich. Famózně si počínal Míša Špaček, nasazený bez ELA jako 30. Prvních pět partií vyhrál, následující tři remizoval a až poslední prohrál. Nakonec dělil 1. místo, pomocné hodnocení jej odsunulo na 3. pozici. Na 7. místo proklouzl Jenda Knápek, také se ziskem 6,5 bodu. Jenda předvedl pravý švýcarský gambit – z prvních 4 kol dvě prohrál, ze zbylých partií ale ztratil jedinou půlku. Trochu se trápil pátý nasazený Adam Kurfürst, nekompromisní výkon bez jediné remízy mu přinesl pět bodů a 12. místo. Rovněž 5 bodů získala i méně zkušená Klára Barešová, která může být s 16. místem spokojena. 24. místo se 4 body obsadil Marek Bouchal. Marek je chytrý kluk a má dobré nápady, ale šachu se nevěnuje (ani nechodí do kroužku), a proto mu chybí potřebná rutina, aby se vyvaroval hrubých chyb.
Naši mládežníci byli i úspěšnými sběrateli medailí v rámci KP – získali jich více než zbytek kraje dohoromady! Tři zlata oslavil Adam Zrůbek (v kategoriích H16, H18 a H20). Ještě o jednu medaili víc vybojoval Dan Zrůbek zlato v H14, stříbra v H16 a H18 a bronz v H20. Rovněž 4 cenné kovy vytěžila Lenka Mikešová – stříbra mezi ženami, D20 a D18 a bronz v D14. Po jedné přidali Jenda Knápek (zlato H12, Klára Barešová (stříbro D16) a Michal Špaček (bronz H16).

zleva Dan Zrůbek, Adam Zrůbek a Michal Špaček
Jenda Knápek (uprostřed)
Lenka Mikešová (vlevo)

Další víkend, tedy 23. a 24. dubna se v Krnově konala poslední 4 kola dorostenecké ligy. V sobotu jsme se střetli nejprve s Frýdkem-Místkem C – po tuhém boji jsme vyhráli 4:2. Odpoledne jsme podlehli favorizovanému F-M B 1,5:4,5, škoda byla partie Květy Bouchalové, která hrála velice dobře, ale vyhranou koncovku zbytečně „zazdila“ a jen remizovala. V neděli ráno jsme byli proti Ústí favority, ale zbytečně prohrál Adam Zrůbek, který podcenil soupeře a bohužel i Lenka Mikešová, která hrála velice dobře, ale v těžké koncovce klopýtla těsně před cílem. Místo pohodové výhry nakonec tedy remíza 3:3. V posledním kole jsme se střetli se Zlínem-Malenovicemi. Opět se jednalo o vyrovnaný zápas, díky výhrám Oty Růžičky a bratří Zrůbků jsme remizovali 3:3. Celkově jsme z 11 zápasů 5 vyhráli, 4 remizovali a prohráli jen s prvními dvěma družstvy. 19 bodů stačilo na 4. místo, což je slušné umístění. Z jednotlivců vynikl především Adam Zrůbek, který se stává skutečným lídrem – na 1. šachovnici získal 7/10.

Velmi dobře si počínal i jeho bratr Dan, ale i ostatní zaslouží pochvalu za přístup, bojovnost a předvedené výkony, nikdo nezklamal. Vzhledem k tomu, že z našeho družstva věkově odrůstá jen Ema Růžičková, máme (samozřejmě pokud nepolevíme v tréninku) příští rok určitě šanci bojovat o medailové příčky.