Šternberský hrad dobyt

V neděli 19. 2. 2017 pokračovali boje v krajském přeboru družstev. My jsme zajížděli do Šternberka, kde vzhledem k postavení soupeřů v tabulce jsem čekal vyrovnaný zápas. Měli jsme obvyklé problémy se sestavou a chvíli to vypadalo, že budeme hrát jen v sedmi, ale naštěstí na poslední chvíli (v sobotu cca ve 20.00) přibyl jeden hráč do Áčka a já tak mohl nastoupit za naši rezervu. Tímto se omlouvám všem, kteří se připravovali na jinou barvu figur a na poslední chvíli došlo ke změně, zejména Petrovi Slovákovi, kterého jsem musel od první šachovnice skoro vyhodit … :).

Také domácí nastoupili oslabeni, protože hráli bez svých dvou nejlepších hráčů Petra Mohapla a Honzy Krejčího, což zřejmě zapříčinilo, že domácí zůstali bez bodu, ale to předbíhám. První dohrál Matěj Hrabal (5. šachovnice), který neměl žádnou úctu ke staršímu soupeři, jímž byl p. Kočí a bílými v sicilské v pozici na diagramu zahrál:

Potom remizoval Peťa Slovák (2. šachovnice), který měl zajímavou pozici, obětoval pěšce za iniciativu, ovšem Petr Pavlík reagoval aktivně, získal protihru, a protože pozice byla nejasná, soupeři se spokojili s opakováním tahů. Rychle skončila i partie na páté šachovnici, kde černý Marek Růžička ve španělské získal perspektivní pozici a když soupeř Ondřej Skácel přidal dárek v podobě figury, mohl jsem být s vývojem zápasu spokojen. Realizace převahy trvala sice trochu déle, než bylo dle mého názoru nezbytné, ale povedlo se, a Marek zvýšil naše vedení na 2,5-0,5. Vzhledem k tomu, že i já na první jsem s nestorem Olomouckého šachu Petrem Trávníčkem stál na pokraji výhry, vypadalo to na pohodlné vítězství. Ovšem pak se to začalo trochu komplikovat.

První zaváhal na osmé hrající můj syn Honza, jenž bílými ve skandinávské hrál trochu opatrně, přece jen s tímto zahájením moc zkušeností před touto partií neměl, ale povedlo se mu získat dobrou pozici. Také díky tomu, že i jeho soupeř Ladislav Spurný dle jeho vlastních slov spíše čekal, kdy se jeho mladší soupeř splete. Bohužel se dočkal. V jasně remízové věžovce zahrál Honza neopatrně pěšcem, čímž dovolil soupeři vyměnit věže a pěšcovka už byla prohraná. Potom prohrála také Nikola Gregůrková na sedmé s panem Fišerem. Už několikrát dokázala své zkušenější soupeře zaskočit, tentokrát se jí to však nepovedlo. Černými sice odrazila nástup soupeře na dámském křídle, pak se však centrum dění přesunulo na královské křídlo a postupem pěšců f+g pan Fišer Nikolu postupně zatlačil a přehrál. Ovšem pozice byla složitá a nabyté zkušenosti se jí na blížícím se mistrovství republiky dívek určitě budou hodit. Takže vyrovnáno 2,5-2,5.

Navíc, když i já jsem výhodu vypustil a partie skončila remízou, plánované vítězství začalo lehce unikat. Naštěstí všechno zachránil Petr Zatloukal, který se na třetí šachovnici černými v Caro -Kannu celou dobu bránil proti dobře hrajícímu p. Švédovi, ovšem postupně s ubývajícími figurami iniciativa bílého slábla a v dámské koncovce nakonec udělal p. Švéda rozhodující chybu, po které Petr vynutil výměnu dam a přešel do vyhrané pěšcové koncovky.

Za stavu 4-3 pro nás jsem opouštěl hrací místnost, takže jsem neviděl závěr partie na 4. desce, kde bílými Víťa Musil proti Ivu Vymětalíkovi bojoval o celý bod, což se mu sice nepodařilo, ovšem remíza nám stačila a pečetila naše vítězství na konečných 4,5-3,5. Šternberský hrad jsme tedy úspěšně dobyli, čímž jsme přidali další tři bodíky do tabulky a můžeme v klidu vyhlížet zbývající tři kola soutěže.