Úspěšná rehabilitace

V neděli 19. 2. 2017 jsme jeli k utkání 8. kola 1. ligy do Brna. Domácí Moravská Slavia má postupové ambice, o čemž svědčí i tři velmistři na soupisce. My jsme se chtěli rehabilitovat po nepodařeném předchozím kole a rozhodně jsme nechtěli dát svou kůži lacino.

Průběh zápasu jsem tentokráte sledoval jen s velkými problémy, neboť druhá půlka družstva hrála v jiné místnosti než první a především proto, že moje partie s GM Blatným byla napínavá od prvních tahů. Soupeř rozehrál zahájení neortodoxně a také nekorektně. Proto se mi černými podařilo získat rozhodující převahu, ale soupeř se nevzdával a udržoval napětí v pozici. Naopak mně dost rychle ubýval čas na hodinách, a tak není divu, že jsem nakonec vše pokazil a po časovce jsem stál už na prohru. S velkými výčitkami jsem vstal od partie a šel obhlédnout ostatní šachovnice.

To mi zvedlo náladu, neboť v té chvíli jsme již vedli 3,5:0,5!! Tentokráte se vyznamenali zadní desky – Petr Švancara (8.) využil hrubé chyby soupeře, získal figuru a tu s přehledem uplatnil. Jakub Fuksík (6.) nevyšel bílými ze zahájení nejlépe a byl pod silným tlakem. Výborným obranným výkonem vše pokryl, a když se soupeř nechtěl smířit s opakováním tahů, přešel do protiútoku a zavěsil!

Potěšil nás Radek Sluka (5.) – už tím, že po čase opět nastoupil, ale především svým výkonem. I on musel odrážet nebezpečný útok soupeře, zvládl to ale s grácií a v časovce pěkně odebral věž! Půlku přidal Dejf (2.), který bílými sice na GM Kaloda dotíral, ale nakonec z toho víc než remíza nebyla.

A pro domácí mělo být ještě hůř – na 1. i 7. desce jsme měli vyhrané věžovky! Ovšem zatímco Richard jr. (1.) výhodu přesvědčivě uplatnil a korunoval tak svůj výborný výkon, Pepa Zedník (7.) si počínal neopatrně a daroval soupeři půlku. To nás už ale nemrzelo a Pepa zaslouží pochvalu, jak bravurně zvládl zahájení a střední hru proti silnému soupeři.

Závěr již poněkolikáté obstarala stará garda – já (3.) jsem v koncovce udělal pár tahů a kapituloval. Pepa Obšivač (4.) dohrával partii proti velké naději brněnského šachu – IM Blahynkovi. Pepa nejprve bílými získal malou převahu, pak v časovce udělal hrubku a stál na prohru. Soupeř ovšem velice brzy chybu opětoval a Pepa měl vyhranou koncovku. Nakonec z toho byla (asi spravedlivá) remíza.

Celkově tedy 5,5:2,5 pro nás a mohlo to být i víc! Na to se ale historie neptá. Důležité je, že loni touto dobou jsme měli o 11 bodů míň a byli jsme předposlední, zatímco letos se v příštím kole utkáme s Třincem o průběžné vedení v tabulce!! Favoritem sice bude soupeř, ale my nemáme co ztratit a určitě budeme bojovat!

Partie (některé i s poznámkami) doporučuji k přehrání!