Poklidná výhra

Ve 2. kole 2. ligy E jsme doma na UP přivítali hosty z Litovle. Ti přijeli takřka komplet, nám chyběl jen Milan Žůrek, byli jsme papírovými favority. Poměrně brzy remizoval Jarda Šobáň (8. š). Jarda černými obětoval pěšce, nějakou kompenzaci měl, ale remíza dobrá. Pak se asi tři hodiny nic nedělo, pozice se nevyvíjeli nějak dramaticky v něčí prospěch. Ještě před časovými tísněmi remizoval Jakub Vaculík (4.) a já (2.). Oba jsme hráli černými a nepodařilo se nám úspěšně čelit zjednodušující taktice soupeřů. To už se ale skóre zápasu začalo přiklánět na naši stranu, neboť pěkně vyhrál Pepa Obšivač (3.). Ten sice bílými po zahájení vůbec nic nezískal, dokonce se musel obejít bez rošády, ale trpělivou hrou soupeře pokořil.

Jako obvykle časovky rozhodly. Nejprve zvýšil Petr Švancara (6.). Petr tentokráte černými krotil svůj temperament a již v zahájení vyměnil dámy. Koncovka byla lepší pro bílého, ten ale hrál jen na jistotu. Proto Petr odevzdal věž a dva pěšce za střelce a jezdce, aby postavení oživil. Pak šel Petr na hranu rizika a obětoval ještě jednoho pěšáčka. Soupeř nakonec napětí nevydržel a hrubou chybou usnadnil Petrovi práci. Třetí celý bod přidal Libor Zvolánek (5.), který velice pěkně soupeře přehrál. Dokonce to vypadalo, že v koncovce dá mat. To sice soupeř odvrátil, ale situace byla jednoznačná.

Za již rozhodnutého stavu dohrávali Richard junior (1.) a Jakub Fuksík (7.). Ríša se celou partii snažil uplatnit minimální převahu. Když už se zdálo, že se mu to povede, tak nepostupoval přesně a dovolil soupeři se vysmeknout. Ještě hůře se vedlo Jakubovi. Ten po dramatickém průběhu dospěl do čtyřjezdcovky, kde bojoval o remízu. Pár nepřesností mu tuto snahu zhatilo. Celkově jsme tedy vyhráli 5:3.

Výsledky a další informace viz https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2828/kolo-2/

V souběžně hraném zápase oblastního přeboru se naše Céčko utkalo s Céčkem SK Prostějov. Zápas bohužel poznamenaly dvě rychlé prohry na posledních dvou šachovnicích. Na zbylých se bojovalo dlouho a šance na vyrovnání určitě byla. Nakonec ale vyhrál jen Petr Zatloukal a zbylých pět partií skončilo nerozhodně. Zvláště cenné jsou remízy Adama a Dana Zrůbkových proti silným soupeřům na prvních dvou šachovnicích. Těsná prohra s favority soutěže je mrzutá, zároveň ale dává naději do dalších bojů.  

Výsledky a další informace viz https://www.chess.cz/soutez/sachovnice/2850/kolo-2/