V Chrudimi úspěšně

Ve dnech 31. 5. – 2. 6. jsme se již po jednadvacáté zúčastnili Mistrovství ČR družstev starších žáků v Chrudimi. Jedná se o nejoblíbenější mládežnickou soutěž v ČR, do turnaje se zapojilo 72 šestičlenných družstev. Hrálo se 9 kol švýcarským systémem, počítaly se zápasové body, tempo hry bylo 25 minut na partii + 10 sekund za tah. My jsme poprvé vyslali do boje dvě družstva. Áčko mělo složení – Martin Vaculík (host, startoval v našich barvách již potřetí), Nikola Gregůrková, Adam Zrůbek, Ema Růžičková, Adam Kurfürst a Dan Zrůbek. Byli jsme 14. nasazení.

V prvním kole jsme splnili povinnost a zvítězili nad VŠTE Č: Budějovice B 5:1, když remízu přenechali soupeři Martin a Adam K. Ve druhém kole jsme klopýtli, když proti Turnovu (31. nasazený) zbytečně prohráli Martin, Nikola a Adam K., ostatní naopak zvítězili, takže výsledkem byla remíza 3:3, která je ovšem v tříbodovém systému spíše ztrátou. Ve třetím kole jsme se rehabilitovali, když jsme porazili nebezpečný Frýdek-Místek C 4:2. Vyhráli první tři, remízy přidali Ema a Dan, Adam K. bohužel opět prohrál.

Ve 4. kole jsme zasedli na 5. stole proti 5. nasazeným Loko Brno. Soupeři byli mnohem zkušenější a šance byly jen při 100% výkonu. Ten se bohužel nekonal, Adam Z. prohrál za pět minut, ostatní bojovali sice podstatně déle, ale jedinou remízu vyvzdoroval Dan. V 5. kole nás čekala 13. nasazená Plzeň, mělo se jednat o vyrovnaný souboj. Ten se konal jen polovinu zápasu, pak bohužel opět zkolaboval Adam Z., čímž výrazně zkomplikoval život svým spoluhráčům. Rovné pozice jsme museli hrát na výhru, bohužel křečovitá snaha se obrátila proti nám a výsledkem byl debakl 1:5, když remizovali jen poslední dva. Po této zbytečné prohře jsme klesli až na 17, stůl, kde jsme se střetli se Vsetínem (45.). Zápas se vyvíjel naprosto bezproblémově – všude jsme stáli na výhru. Za stavu 2:0 (vyhrála Nikola a Adam Z.) jsem povolil remízu Martinovi, který se necítil dobře. Pak se ale ze zápasu stala kovbojka – Dan si ve vyhrané koncovce nechal dát vidličku, Adam K. také uplatňuje materiální převahu tak nešťastně, že o ni přijde a Ema není schopna dokončit matový útok. Naštěstí i soupeři jsou unaveni – soupeř Emy překračuje čas, čímž nám zajišťuje zápasové vítězství. Dan prohrává a Adam K. po lyricko-epickém průběhu remizuje. Po prvním dnu máme 10 bodů a o konečném výsledku samozřejmě rozhodne neděle.

V 7. kole potkáváme Oazu Praha (30.). Vedení nám zajišťují Ema a Dan, pak bohužel prohrává Adam Z. Po remíze Adama K. potřebujeme remízy i na prvních dvou deskách. Nikola v koncovce nejprve chybuje a dává soupeři velké šance, v hodině dvanácté ale správně odevzdává střelce za volného pěšce soupeře a králem likviduje druhé křídlo, což na remízu stačí. Martin je v koncovce pod silným tlakem, nakonec ale remízu udrží. Těsné, ale důležité vítězství 3,5:2,5. V 8. kole jsme podali asi nejlepší výkon – velice brzy vítězí bratři Zrůbkovi i Ema, důležitou remízu přidává Adam K. Vyhrát měla i Nikola, ale tentokráte překvapivě koncovku kazí a umožňuje soupeři zachránit se. Remizuje i Martin, takže celkově 4,5:1,5. Los posledního kola je nemilosrdný – 5. stůl a 4. nasazené Říčany. Soupeři nám moc šancí nedali a ty, které jsme měli, jsme nevyužili, takže potupných 0:6. Končíme tedy se 16 body na 14. místě – pomocné hodnocení je naštěstí Bucholz a nikoliv skóre (to bychom byli až 21.). 14. místo je velmi dobré a myslím, že zejména za bojovné výkony v 6. – 8. kole jsme si ho zasloužili – mimochodem jedná se o náš nejlepší výsledek za posledních 10 let.

K výsledkům jednotlivců – Martinovi (3/9) se nedařilo dle jeho představ, ale v klíčových zápasech přispěl důležitými remízami. Nikola (4) je svou rozvážnou povahou a stylem hry předurčena pro vážné partie, rapid ji vyloženě nesedí. Přesto její účast a body výrazně pomohly. Adam Zrůbek se za poslední rok výrazně zlepšil, zde ale neoslnil. Pět bodů není málo, ale nejsilnější soupeř, kterého překonal, měl ELO 1419, se silnějšími si ani neťukl. Je třeba, aby se Adam zaměřil na vážné partie, jen tam se naučí zodpovědnému přístupu. Ema vybojovala 5,5 bodu, zejména v 6. – 8. kole byla 100%. Adam Kurfürst špatně začal, zejména nešťastná prohra ve 3. kole ho připravila o herní jistotu. Nakonec získal jen 2,5 bodu, příště to určitě bude lepší. Dan Zrůbek sbíral body spolehlivě, nutno říci, že jeho dvě prohry byly úplně zbytečné. Sečteno a podtrženo, každý mohl mít minimálně o bod více, ale pak by se turnaj vyvíjel úplně jinak.

Statečně bojovalo i Béčko. 58. nasazení, blízko k senzaci byli už v prvním kole, kdy s Libercem (23.) prohráli 2:4 a šance na zápasovou remízu byla reálná. Ve 2. kole opět 2:4, tentokráte se Železnými Horami (40.). Ve 3. kole jasná výhra nad Kobylisy C 6:0. 4. kolo opět vynikající výkon a jen těsná porážka 2,5:3,5 s Bohemians Praha A (38.). 5. kolo výhra s německým Bannewitzem 4,5:1,5. 6. kolo asi nejlepší výkon a remíza s Domažlicemi (37.). 7. kolo slabší chvilka se Vsetínem (45.) 0:6., v 8. kole plná rehabilitace proti Turnovu B (66.) 6:0! V posledním kole chybělo trošku štěstí (respektive zkušeností), nakonec s Táborem (46.) těsná prohra 2,5:3,5. Celkové 53. místo je velmi dobré, jsem rád, že zúčastnění hráči a hráčky potvrdili, že jejich vyslání nebylo zbytečné. K jednotlivcům – 1. šachovnici hájila naše nová posila Michael Černý – 3,5/9 je slušných. Na dvojce bojoval Pepa Losse – 3 body jsou jen průměrné. Velmi dobře se prezentoval Lukáš Bureš – 6,5 bodu! Marek Bouchal (3,5) se podobně jako Pepa šachu věnuje méně a na výsledku se to podepsalo. Lenka Mikešová je podobný typ jako Nikola, proto stejně jako ona má v rapidech problémy s časem, přesto uhrála velmi pěkných 5,5 bodu. Chladnokrevným zabijákem byla Květa Bouchalová – 6,5 bodu. Bodové zisky jednotlivců nelze samozřejmě poměřovat s hráči A-družstva, ti měli výrazně silnější soupeře!

Své zástupce jsme měli i v turnaji dvojic do devíti let. Jenda Knápek a Oto Růžička bojovali statečně, po sobotě byli 9. V neděli měl bohužel Otík zdravotní potíže, proto se mu vůbec nedařilo a zapsal tři nuly. Naštěstí Jenda 2x vyhrál, což stačilo na celkové 17. místo z 63 dvojic. Slušný výsledek – Jenda měl 6 bodů, Oto 4,5.

Výsledky obou turnajů viz http://chess-results.com/tnr445102.aspx?lan=5

Děkuji všem zúčastněným za velmi dobrou reprezentaci klubu a rodičům za pomoc s dopravou.

Foto: Kamil Mikeš